עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

אליבי - מהי טענת אליבי במשפט הפלילי?

אחת מטענות ההגנה הנפוצות במשפט הפלילי היא טענת האליבי, משמעות המילה באה מהמילה Alibi בלטינית, שמשמעותה, אחר. משמעות הטענה היא: במקום אחר הייתי, לפי טענה זו, משום שהנאשם לא היה נוכח במקום העבירה בעת ביצועה, מן הסתם הוא לא זה שביצע אותה.

הייחוד של טענה זו, היא בכך שאם ברצונו של נאשם לטעון טענה זו להגנתו, עליו לטעון אותה בתחילת משפטו, בעת תשובתו להקראת כתב האישום על ידי בית המשפט. בית המשפט לא מאפשר את טעינת הטענה הזו, אלא רק בתחילת המשפט ולא בשלב מאוחר שלו, בית המשפט חייב להסביר לנאשם את משמעות טענת האליבי. 

על פי פס"ד אסקפור, במידה ולא הוסבר לנאשם את משמעות טענת האליבי על ידי בית המשפט, אסור לבית המשפט למנוע מהנאשם להשתמש בטענה זו בהמשך המשפט. חשוב לדעת כי אין על הנאשם את אחריות השכנוע לאמיתות האליבי, אלא רק את האחריות להבאת ראיית האליבי למשפט. 

ניתן להקשות על קביעה זו בכך שזו הפרה של זכות השתיקה שניתנת לנאשם, אמנם, חשוב לציין בנוגע לזכות השתיקה כי על הנאשם לדעת שהימנעותו מלהשיב לאישום או לשאלות בית המשפט עשויה לשמש כחיזוק למשקל הראיות של התביעה, מעבר לכך, חלק מההיגיון העומד מאחורי עובדה זו היא, שאם יש לנאשם טענה היכולה להוכיח את חפותו כגון טענת אליבי ברורה, ההיגיון והשכל הישר מחייבים שטענה זו תועלה על ידי החשוד בהזדמנות הראשונה.

ישנה חשיבות גדולה לאיסוף הראיות הנאספות על ידי המשטרה בשלב המשפט הראשוני, מעבר לראיות המפלילות את החשוד, גם לאיסוף הראיות המזכות את החשוד בכלל ולאיסוף ראיות המאמתות את האליבי בפרט, ישנה חשיבות מכרעת במשפט הפלילי.

ישנה טענה בקרב משפטנים ופעילים חברתיים רבים כי לא נעשים מאמצים מספיקים על ידי המשטרה על מנת לאסוף ראיות מכריעות העלולות לזכות נאשמים ובכללן בדיקת אמיתות אליבי.  ישנם דיונים נרחבים הנוגעים לצדדים שונים של אפשרויות ההגנה על פי טענה זו. בנוסף לכך, ישנן השלכות מטענה זו שמשפיעה לא רק על הנאשם.

ההשפעה העיקרית היא בתחום זכויות הפרט של צד שלישי, ייתכן ולשם ההגנה על עצמו, נאשם ייאלץ לחשוף פרטים אינטימיים על עצמו ועל צד שלישי שלא קשור לעבירה על מנת לטהר את שמו. פגיעה זו בצנעת הפרט של הצד השלישי מוכרת כאחד המקרים החריגים שבהם הפגיעה בצנעת הפרט מותרת.    

טענת אליבי יכולה להוות גורם מרכזי בהפרכה או אימות של עדות עד מדינה, עדותו של עד מדינה דורשת סיוע, לדוגמה, במשפט הדן בשוד, עדותו של שותף לשוד המשמש כעד מדינה אינה מספקת על מנת להרשיע את הנאשם, על מנת שבית המשפט יוכל להסתייע בעדותו של עד המדינה, נצרך סיוע של ראייה נוספת, הפרכה של האליבי של הנאשם על ידי חשיפת השקר עליו הנאשם התבסס, יכול להוות סיוע להסמכות על עדותו של עד המדינה.

בארצות שונות בעולם החלו לפעול 'סוכנויות אליבי', שמטרתן לספק אליבי ללקוחות שלהן, שירות זה ניתן לבוגדים בבני/בנות זוגם, רמאים ואחרים. סוכנויות ראשונות כאלו החלו להופיע בשנות ה-90 ביפן, ובשנים האחרונות החלו לצוץ סוכנויות כאלו ברחבי אירופה, אין צורך לציין כי עסקים אלו הם בלתי חוקיים ויכולים להוות שיבוש הליכי משפט. טענת האליבי, היא אחת הטענות הקלות ביותר לזיוף עדות, בדיון בשחיתות משטרתית, אחת מדרכי השחיתויות הנפוצות היא שמועת שקר, שמשמעה דרישה משוטר לספק אליבי לעמיתים שנתפסו בפעילות בלתי חוקית.

לעיתים, טענת האליבי אינה מסייעת לנאשם בהגנתו, אם הנאשם יטען כי בעת ביצוע העבירה הוא היה בחברת פלוני, ייתכן כי כשיחקרו את פלוני יגלו כי הנאשם שותף לעבירה נוספת אף יותר חמורה, יש לזכור כי בכל מקרה, העדת עדות שקר שעתידה להתגלות, חמורה ביותר ומגבירה את הסבירות להרשעת הנאשם.

לסיכום, ניתן לציין כי טענת האליבי היא מטענות ההגנה היכולות להכריע את גורל המשפט עבור הנאשם. על סנגורו של הנאשם להבהיר לו את חשיבות ההחלטה של טעינת הטענה בתחילת המשפט, לאור העובדה כי לא ניתן לטעון את טענת האליבי בהמשך המשפט, כמו"כ, על הנאשם להכיר את הוספת המשקל לטענת התביעה במקרה וטענת האליבי של הנאשם מופרכת.
הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאמר אורח: השעיות, הרשעות ושאר רעות חולות של עורכי דיןמהו תסקיר שירות המבחן ומהי משמעותו?
האם ניתן להסגיר אדם לישראל בגין עבירות מיסים?גרימת חבלה חמורה - מהן דרגות העבירה?
הארכת מעצר לשם השלמת הליכי חקירהמפקח במוסד דתי זוכה מעבירות של ביצוע מעשים מגונים בקטינים
ביטול כתב אישום במסגרת הסכמה בין הצדדיםרישום פלילי בעבודה
חקירת קטין בהליך פלילימריחואנה רפואית - מהי וכיצד מקבלים מרשם?
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD