עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

הארכת מעצר לשם השלמת הליכי חקירה

עמ"י 29716-04-12


מותה הטראגי של הקציינה הילה בצלאלי ז"ל, במהלך החזרות לקראת טקס יום הזיכרון ויום העצמאות בהר הרצל, היכה גלים בציבור הישראלי. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אף הוא לאירוע ואמר "איבדנו קצינה צעירה ומבטיחה". כמו כן, גם הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, ביקר לאחר מכן בקברה הטרי של החיילת אשר קרוביה הצטרפו למשפחת השכול רגע לפני יום העצמאות ה-64 של מדינת ישראל. משטרת ישראל מיהרה ועצרה מספר חשודים אשר היו מעורבים לכאורה במחדל.

מדובר בשורה של אישים אשר היו קשורים לביצוע הפרויקט, לתכנונו ולייעוץ המקצועי. במסגרת הדיונים הראשונים בפני בית המשפט, המשטרה הציגה מסמכים והודעות וטענה כי עסקינן ב"שרשרת של כשלים". כמו כן, הפרקליטות טענה כי קיים חשד לקיומה של עבירת גרימת מוות ברשלנות. עילת המעצר הייתה – חשש לשיבוש הליכי החקירה, מסוכנות, וחשש להימלטות מפני אימת הדין. בית המשפט השלום הורה על שחרור המעורבים ממעצרם, וזאת בכפוף למספר תנאים (כגון הפקדת ערבויות והתחייבות לא ליצור קשר זה עם זה). בית המשפט הדגיש במסגרת החלטתו שני נימוקים אשר הובילו אותו להורות על שחרור המעורבים ממעצרם:

  1. חומרת האירוע לא היוותה עילה למעצר (וזאת גם כאשר היא – לכאורה - חמורה ביותר).
  2. מעצר איננו אמצעי חקירה.


בעקבות שחרור המעורבים ממעצר, המדינה הגישה ערעור על החלטה זו לבית המשפט המחוזי. במסגרת הערעור, הוצגו בפני בית המשפט מסמכים חסויים ופירוט בנוגע לפעולות עתידיות אשר צוותי החקירה ביקשו לבצע. בית המשפט המחוזי נדרש אפוא לבחון האם היה בכך כדי להצדיק את המשך המעצר. המדינה טענה במסגרת הערר כי במהלך החקירה עלה חשד בדבר קיום עבירות נוספות כגון קבלת דבר במרמה וזיוף. כמו כן, המדינה הדגישה כי המעורבים בפרשה קשורים האחד לשני בקשרים עסקיים ועדויותיהם בחקירה העלו "סתירות מהותיות".


הסנגורים טענו כי יש להותיר את החלטתו של בית משפט קמא על כנה. נטען כי אמינות או סתירות בגרסאות אינן עילות למעצר. לטענתם, מדובר היה בדברים אשר צריכים להיות חלק מההליך העיקרי, ואין הם יכולים להצדיק צעדים כנגד המעורבים בשלב זה. "בין השיטין, ניתן להבין כי קיים חשש של ממש שהמעצר במקרה דנן היה על רקע גודל האסון וההד התקשורתי", נכתב בפסק הדין, "עם זאת, מנגד, המשטרה לא ביקשה לעצור את המשיבים עד תום ההליכים, אלא למשך שבעה ימים נוספים לשם השלמת הליכי חקירה". בסופו של היום, בית המשפט קיבל באופן חלקי את עמדת המדינה והורה על המשך מעצרם של המעורבים למספר ימים נוספים.

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאמר אורח: השעיות, הרשעות ושאר רעות חולות של עורכי דיןמהו תסקיר שירות המבחן ומהי משמעותו?
האם ניתן להסגיר אדם לישראל בגין עבירות מיסים?גרימת חבלה חמורה - מהן דרגות העבירה?
הארכת מעצר לשם השלמת הליכי חקירהמפקח במוסד דתי זוכה מעבירות של ביצוע מעשים מגונים בקטינים
ביטול כתב אישום במסגרת הסכמה בין הצדדיםרישום פלילי בעבודה
חקירת קטין בהליך פלילימריחואנה רפואית - מהי וכיצד מקבלים מרשם?
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD