עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

החזקת נשק וירי -שיחרור

בית המשפט העליון הורה על שחרור העורר למעצר בית, ובכך קיבל את ערעורו אודות ההחלטה להותירו במעצר עד תום ההליכים. בית המשפט פסק כי היה ניתן לתת אמון בעורר, בניגוד להחלטת הערכאה הקודמת. כמו כן, נקבע כי הייתה קיימת אפשרות לקיומה של חלופת מעצר, ולכן היה מקום לאפשרה.

במקרה זה, הוגש ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בעניין מעצר העורר עד תום ההליכים המשפטיים שהתנהלו נגדו. במהלך חודש יוני 2006, הוגש לבית המשפט כתב אישום בעניינו של העורר. על פי הנטען, ביום 05.06.06 החזיק העורר אקדח גנוב וירה בו שלוש יריות באוויר. באותו מועד, המשטרה ערכה חיפוש ברכב מסוג מאזדה בו נכח העורר. במהלך החיפוש, נמצא האקדח הגנוב ומחסנית כדורים. בשל כך, יוחסו לו עבירה של החזקת נשק שלא כדין ועבירה של ירי באזור מגורים. במקביל להגשת כתב האישום, הוגשה לבית המשפט בקשה למעצרו של העורר עד לתום ההליכים.

בא כוחו של העורר הכיר בכך שהיו קיימות ראיות לכאורה נגד העורר ולקיומה של עילת מעצר נגדו. עם זאת, הוא הציע חלופת מעצר וביקש לאפשר לעורר להיות במעצר בית תחת פיקוח מלא. השופט בבית משפט שלום שדן בבקשה הורה על הכנת תסקיר מעצר בעניינו של העורר לצורך בדיקת חלופת המעצר. בדיון שנערך לאחר מכן, התקבלה בקשתו של בא כוח העורר והשופט הורה על שחרור העורר למעצר בית. בנוסף, הוא הורה על הפקדת התחייבות עצמית בסך 50 אלף ₪, הפקדת ערבות צד ג' בסך 50 אלף ₪ וכן על הפקדת 15 אלף ₪ במזומן.

נגד החלטה זו, הגישה המשיבה, המדינה, ערר לבית המשפט. נטען כי הערכאה הקודמת טעתה באישור חלופת המעצר. שכן, ההחלטה התבססה על התרשמותו של המפקח מהחלופה, ולא נשקלו נסיבות ביצוען של העבירות שיוחסו לעורר, ואת המסוכנות שנשקפה ממנו. בנוסף, המשיבה טענה כי בית המשפט התעלם מעברו הפלילי המכביד של העורר, לרבות הפרת תנאי שחרור ממעצר בית בעבר. קרי, העורר הפר בעבר הוראה חוקית, והעניין כלל לא נלקח בחשבון על ידי הערכאה הקודמת.

טענת המשיבה התקבלה, ובדיון שנערך ביום 30.7.06 הורתה השופטת בבית משפט מחוזי על מעצרו של העורר עד לתום ההליכים נגדו. היא נימקה החלטתה בכך ששחרור בתנאים של מעצר בית מצריך אמון בעורר ובמפקחו. היות ולבית המשפט לא היה אמון בעורר, מידת רצינותו ואמונו של המפקח לא הייתה מספיקה כדי לאשר את הבקשה לחלופת המעצר.

טענות הצדדים

לדעת העורר, בית המשפט המחוזי טעה בהחלטה זו. לדידו, ההחלטה ניתנה ללא נימוק והיה מקום להחזיר את ההחלטה הקודמת על כנה. זאת היות ובית המשפט שהורה על שחרור העוצר למעצר בית בחן בקפידה את טיב העבירה, את החלופה ואת המפקח על מעצר הבית. בנוסף, שירות המבחן סבר אף הוא כי היה ניתן להפיג את מסוכנות העורר על ידי פיקוח, תוך נקיטת תנאי שחרור נוקשים. לא זו אף זו, חומרת העבירה לא הצדיקה היעדר התייחסות לחלופה.

מאידך גיסא, המשיבה טענה כי היה מדובר בעבירה של החזקת נשק גנוב, אף ללא הסבר סביר. אמנם, העורר לא נחשד בעבירות ביטחון, אך עברו הפלילי מנע נתינת אמון במניעיו. לכן, לא היה מקום להידרש לחלופה.

דיון והכרעה

בית המשפט העליון פסק כי יש לקבל את הערעור. נקבע כי לכאורה, החלטת בית המשפט המחוזי שהורתה על מעצר העורר עד תום ההליכים בשל היעדר אמון הייתה נכונה. זאת היות ועברו הפלילי של העורר כלל עבירות שביטאו חומרה וזלזול ברשויות החוק והשלטון. מגיליון הרישום הפלילי עלה כי העורר הסתבך לראשונה בגיל 16 והורשע בעבירות רכוש וסחיטה באיומים. כשהיה בן 21, הוא נידון להתחזות כאדם אחר ועל הפרת הוראה חוקית. במסגרת ההליכים המשפטיים שהתנהלו נגד העורר בעבר, הוא הוזהר מפני הפעל כוחו של בית המשפט בעתיד וניתנה לו הזדמנות שיקום.

אולם, העורר שב לסורו במקרה דנן ובכך היה משנה חומרה. עם זאת, השופט קבע שבמעשיו של העורר במקרה זה לא הייתה פגיעה באדם או פגיעה ביטחונית. השופט הבהיר כי הסיבה העיקרית שבגינה הוחלט להחזיר על כנה את החלטת בית משפט שלום הייתה האפשרות הממשית לקיומה של חלופת מעצר. בנוסף, נכונותו של המפקח על המעצר ליטול עליו את ההתחייבות לפיקוח חיזקה את החלטת השופט. לבסוף, השופט קיבל את בקשת בא כוחו של העורר, תוך הבעת תקווה כי העורר למד לקח ראוי.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

עונש על עבירת מעשה מגונההימנעות מהרשעת קטין למרות הודאה בביצוע עבירות תעבורה חמורות
האם שיתוף פעולה עם שירות המבחן יכול להשפיע על גזר הדין?האם חלוף זמן הוא שיקול במתן גזר דין בגין עבירות מין?
שימוש במידע פנים על ידי איש פנים - גזר דיןגזר דין חמור לפדופיל - 45 שנות מאסר בפועל
גזר דין בגין עבירות נשק - האם תוחמר הענישה?סטייה מהסדר טיעון מקל שהושג עם גנב רכב מהשטחים
עבירות בין על ידי קטין ומאסר בפועלהקטינים אשר הרגו את לאנס וולף הורשעו בגרימת מוות ברשלנות
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD