עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

מהי עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין?

הגנה על שלום הציבור, ובפרט על שלומם של קטינים הינה אחת מתכליות המשפט ובאה לידי ביטוי בחוקים רבים. למשל, פרק ח' בחוק העונשין קובע שורת עבירות שמטרתן למנוע פגיעה בסדרי המשטרה והחברה. אחת מהעבירות בפרק זה הינה העבירה של החזקת פרסום תועבה של קטין. כאמור, הערך המוגן ביסוד העבירה הוא הגנה על שלום הקטינים. על מנת לחזק מטרה זו, ישראל אף התחייבה לה במסגרת הדין הבינלאומי.

סעיף 214(ב3) קובע כי המחזיק ברשותו פרסום תועבה ובו דמות קטין, דינו מאסר שנה. הסעיף מוסיף וקובע כי אדם אשר החזיק בחומר התועבה באקראי ובתום לב, לא ייחשב מחזיק לעניין העבירה. החוק לא אוסר על צפייה בחומרים אלו, או בחומרי פדופיליה בכלל. האיסור בסעיף הוא על החזקתם ופרסומם. בעניין זה, ניתן לציין החלטה של בית המשפט המחוזי משנת 2009, בה קבע השופט דן מור כי אדם שהוריד למחשבו האישי תמונות וסרטים פדופילים שבהם הופיעו קטינים, לא עבר את העבירה לפי סעיף 214(ב3).

השופט הוסיף כי במקרה זה כלל לא היה ברור האם הנאשם אכן ביצע את העבירה שיוחסה לו. שכן, לא הוכח כי הוא העביר את תמונות התועבה מרשת האינטרנט, לאחר שפורסמו על ידי אחר, למחשבו האישי. קרי, עצם העלאת החומר על גבי מסך המחשב לא עלתה לכדי החזקתו. החומר הגיע משרת חיצוני, בין אם בארץ או בחו"ל, או במעבר ממספר שרתים לצפייה על המסך. צפייה זו כשלעצמה, לא נאסרה בחוק. כך גם הגלישה ברשת בחיפוש אחרי חומרי תועבה. לכן, הנאשם זוכה.

הקושי בהרשעה בין החזקת פרסום תועבה של קטין

יש הטוענים כי החוק פוגע בזכות לפרטיות. שכן, לכאורה, לא ראוי לאסור על אדם להתנהג כפי רצונו כל עוד מעשיו נוגעים אך ורק לו. אולם, באיזון מול השיקולים השונים נקבע כי על זכות הפרטיות לסגת אל מול הצורך להגן על שלומם וגופם של הקטינים. צורך זה עולה ביתר שאת לאור העובדה שהדרך היחידה להשגת פרסומים פורנוגרפיים של ילדים היא באמצעות חיובם להשתתף בהם, תוך ניצולם המיני לרבות ביצוע מעשי אלימות חמורים. קרי, באיזון בין חופש הבחירה של אדם לגבי חומר הצפייה שהוא מחזיק בביתו, מול הפגיעה בקטינים המשמשים להפקת חומר התועבה תוך ניצולם, הגנתו של הקטין חשובה יותר.

בשל האיזון הנדרש בין האינטרסים המנוגדים, ישנם מקרים בהם אישומים בגין עבירה זו מבוטלים לאחר שהמשטרה מחליטה כי אין ברשותה יכולת להוכיח את רכיבי העבירה. למשל, במהלך חודש פברואר 2009 פורסמה בתקשורת ידיעה אודות מעצר חמישה חשודים בהחזקת חומר תועבה במחשב. החקירה החלה לאחר שהתקבלה תלונה מחו"ל אודות החזקת החומרים. המשטרה הצליחה לאתר את החשודים והחרימה את מחשביהם. אחד מהחשודים בפרשה נחקר אודות העבירה, כאשר חוקרי המשטרה טענו כי היו להם ראיות על כך שהוא גלש ברשת, הוריד קבצים אסורים למחשבו והחזיק בהם בניגוד לחוק. לבסוף, החקירה הסתיימה בטיהור שמו של החשוד היות שלא נמצאה אשמה פלילית במעשיו.

לעומת זאת, במקרה אחר בו אדם הוריד למחשבו האישי כמעל לאלפיים תמונות פורנוגרפיות של קטינים, הוא הורשע בעבירה של החזקת פרסום תועבה של קטין. התמונות היו בעירום מלא וחלקי ובתנוחות של קיום יחסי מין עם בעלי חיים ובגירים. בנוסף לתמונות, נמצאו מספר סרטים פורנוגרפיים במחשבו של הנאשם. הנאשם הודה במעשים שיוחסו לו ועל בסיס הודאתו הוא הורשע. עם זאת, טרם קביעת העונש, ביקש השופט לקבל חוות דעת טיפולית בעניינו של הנאשם ושקל להטיל עליו עונש מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות. זאת בשל נסיבותיו האישיות והקושי שלו להכיר בסטייה ממנה סבל ובפגיעות החמורות שנעשו לקטינים שצולמו.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD