עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!

הטרדה מינית על רקע ניצול יחסי מרות בצבא ובעבודה

הטרדה מינית היא עבירה פלילית שעונשה מאסר בפועל עד ארבע שנים. דרך הטיפול בעבירה היא הגשת תלונה במשטרה, ובירור התלונה במסגרת מערכת המשפט. במצב של ניצול יחסי מרות כמו בעבודה או בצבא, מעניק החוק הגנה יתרה, וקובע שמדובר בהטרדה מינית גם אם המוטרד לא העז להראות למטריד שאינו מעוניין בכך

החוק למניעת הטרדה מינית שנחקק בארץ בשנת 1998 אוסר על הטרדה מינית, ונועד להגן על כבודם, חירותם ופרטיותם של נשים וגברים, במטרה לקדם שוויון בין המינים. אדם שסבור כי הוטרד מינית, יכול להגיש תלונה במשטרה במסגרת ההליך הפלילי, ובנוסף להגיש תביעה אזרחית בבית משפט, עד שלוש שנים ממועד ביצוע העבירה, וזכאי לקבל פיצויים בסך של עד 50,000 שקלים, ללא הוכחת נזק מהמטריד. כאשר מדובר בהטרדה מינית בעבודה או בצבא, קיימת אפשרות להגיש תלונה במסגרת המקום עצמו.

חשוד בהטרדה מינית? פנה אלינו לסיוע עכשיו

החוק מגדיר חמישה סוגי התנהגות המהווים הטרדה מינית, הכוללים: סחיטה באיומים, מעשים מגונים, הצעות חוזרות בעלות אופי מיני כאשר המוטרד אינו מעוניין בהצעות והראה זאת למטריד, התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, ומתמקדות במיניותו והתייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו.

הטרדה מינית במשטרה ובמשרדי ממשלה

במקרים שבהם העבירה מבוצעת על רקע של ניצול יחסי מרות, כמו ניצול של יחסי כוחות בעבודה, בצבא, במשטרה ובמשרדי הממשלה, החוק למניעת הטרדה מינית מעניק הגנת יתר, וכאשר מעסיק או מפקד מנצל את יחסי הכוחות כדי להציע הצעות מיניות נשנות, או כדי להתייחס למיניותו של האדם הכפוף לו, מדובר בהטרדה מינית, גם אם המוטרד לא הראה כי הוא אינו מעוניין, ולא העז לבקש מהמטריד להפסיק.

המעשים ייחשבו להטרדה מינית גם כאשר העובדים, החיילים או הפקודים אינם מביעים את התנגדותם למעשים. ואף החוק אוסר על התנכלות בעלת רקע מיני, כגון עיכוב קידום בתפקיד בשל סירוב להצעות מיניות, או הרעת תנאים לאחר תלונה על הטרדה. לאחר הגשת התלונה המעביד או המפקד מחויבים לטפל במקרה בהקדם האפשרי, תוך הגנה על כבודם ופרטיותם של כל המעורבים בדבר.

מה העונש הצפוי בגין הטרדה מינית?

הטרדה מינית נחשבת בגדר עבירה פלילית, והעובר על החוק צפוי לעונש מאסר שנע בין שנתיים עד ארבע שנים על פי חומרת המעשים. כאשר מדובר בעוולה אזרחית, רשאי בית המשפט לפסוק פיצויים למתלונן או למתלוננת ללא הוכחת נזק על הטרדה מינית בסך של 50,000 שקלים עד 120,000 שקלים. על פי תיקון בחוק משנת 2014, אדם שהפיץ תמונות מיניות באינטרנט ללא רשות המצולם צפוי לעונש של עד חמש שנות מאסר.

הטרדה מינית בצבא

במקרים של הטרדה מינית בצבא, ההליכים המשפטיים יכולים להתנהל במסגרת חוק השיפוט הצבאי בפני מוסדות השיפוט הצבאיים, וגם במסגרת בית משפט אזרחי בהליך נזיקי לקבלת פיצויים. חייל או חיילת שעברו הטרדה מינית בצבא ונפגעו בעקבותיה, רשאים להגיש תביעה למשרד הביטחון לצורך הכרתם כנכי צה"ל, ואף זכאים לקבל הכרה במשרד הביטחון בדומה לחיילים שנפצעו בקרב.

הטרדה מינית בצבא היא עבירה על חוק השיפוט הצבאי, שבעקבותיה ניתן להעמיד את המטריד לדין משמעתי. רף הענישה בעבירות הטרדה מינית בבית דין צבאי מחמיר לעומת ענישה בבתי המשפט האזרחיים באופן משמעותי. הצבא מקיים הליך פיקודי שבמסגרתו מעמיד כל אדם בעל דרג בכיר שהורשע בעבירת הטרדה מינית ובהתנהגות לא הולמת על רקע מיני, בפני ועדה להתרת חוזה, והוא צפוי להיות מפוטר ללא קבלת פיצויים ופנסיה.

הגשת תלונה בגין הטרדה מינית במקום העבודה

כדי למנוע התנכלות או הטרדה מינית במסגרת יחסי עבודה, נדרש המעביד לנקוט באמצעים שונים. המעסיק מחויב לקבוע נוהל יעיל להגשת תלונה ולבירורה, לטפל בכל מקרה ולהרחיק את המטריד מהמתלונן. בארגון המעסיק 25 עובדים ומעלה, המעביד מחויב לעגן בתקנון את עיקרי הוראות החוק למניעת הטרדה מינית, ולהסביר כיצד ניתן להגיש תלונה ומי האדם שאחראי לטפל בתלונות. מעביד שלא נוהג כך, נחשב לאחראי על כל פגיעה שנעשתה עקב הטרדה מינית במסגרת מקום העבודה וצפוי לקנס כספי.

מה עושים במקרה של תלונת שווא בגין הטרדה מינית?

עד לאחרונה נשים שהגישו תלונות שווא בגין הטרדה מינית, נהנו מחסינות של החוק. כלומר גם אם הוכח כי שיקרו, הן לא הועמדו לדין כדי שלא להרתיע נשים אחרות מלהתלונן בעתיד. בעקבות פרשייה שבה פוטר אדם חף מפשע בגין תלונת שווא וריצה עונש של מעצר בית במשך שנה, החליטה הפרקליטות כי תלונות שווא בתיקי תקיפה מינית ואלימות כבר לא יזכו מיד לפטור מחקירה והעמדה לדין, אלא כל מקרה ייבחן לגופו.

יחד עם זאת, נקבע כי אין בסגירת תיק נגד חשוד בביצוע עבירה של הטרדה מינית כדי להעיד על כך שאכן מדובר בתלונת שווא, אלא כאשר מתקיימים מכלול השיקולים והנסיבות הנוגעים להליך הפלילי, ואף נדרשות ראיות נוספות שיצדיקו פתיחה בחקירה.

ייעוץ עם עורך דין פלילי בגין הטרדה מינית

בתלונה על ביצוע עבירה של הטרדה מינית, ברוב המקרים מדובר במילה של המתלונן מול מילה של החשוד, על כן קיימת חשיבות רבה לבירור קפדני ויסודי של נסיבות המקרה. עורך דין פלילי ומנוסה שטיפל בתיקים דומים בעבר, בעל מיומנויות נדרשת ובקיא בניואנסים ההכרחיים, יוכל לספק לחשוד הנחיה והכוונה מקצועית בנוגע לאפשרויות הקיימות בפניו, ולסייע להביאו לזיכוי.

 

 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD