עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

סטייה מהסדר טיעון מקל שהושג עם גנב רכב מהשטחים

ת"פ 28670-02-12 מדינת ישראל נ' אבו זהרה

אברהים אבו-זהרה הינו פלשתינאי תושב השטחים אשר נכנס לפני כשלושה חודשים לישראל, בפברואר 2012, וזאת על מנת לגנוב משאית. אבו-זהרה ביצע את "זממו" ושוטרים אשר קיבלו דיווח על הגניבה פתחו אחריו במרדף. הגנב ביקש להימלט לשטחים אך השוטרים הדביקו אותו. במקום להכיר במצבו, הצעיר נאבק עם השוטרים עד אשר עלה בידם לעצור אותו. בעקבות האירועים, הוגש כנגד אבו-זהרה כתב אישום אשר ייחס לו עבירות של שהייה בלתי חוקית בישראל, גניבת רכב ונהיגה ברשלנות.

סנגוריו של הנאשם הגיעו עם המדינה להסדר טיעון לפיו המאשימה תבקש לגזור על הנאשם עונש של שנת מאסר בפועל (9 חודשים בגין הרשעתו במקרה זה, ושלושה חודשים על ידי הפעלת מאסר על תנאי). בית המשפט בחן את הסדר הטיעון ובצעד חריג סטה ממנו. השופט, צבי גורפינקל, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, קבע כי בית המשפט איננו "חותמת גומי" להסדרי טיעון מקלים. בגזר הדין נקבע כי כאשר מונח לפתחו של בית המשפט הסדר טיעון כה מקל, אשר איננו מאזן בין חומרת העבירות להיקף הענישה, בית המשפט רשאי לסטות ממנו ולגזור את דינו של הנאשם על פי שיקול דעתו. בית המשפט מצא במקרה של אבו-זהרה את הנסיבות החריגות אשר הצדיקו הליכה בנתיב זה.

"העונש היה בלתי סביר"

גורפינקל הדגיש כי הסדר הטיעון נשוא גזר הדין לא עלה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי וקבע כי אין להסתפק בשנת מאסר אחת בלבד. כמו כן, השופט "הזכיר" למדינה כי העונש המרבי בגין גניבת רכב בישראל עומד על שבע שנות מאסר (לעומת שלוש שנים "בלבד" כאשר מדובר ב"גניבה רגילה"). בית המשפט עמד גם על כך שמדובר בעבריין מועד לפורענות אשר עבורו הייתה זו הפעם השלישית בה הוא נתפס שוהה בישראל שלא כדין. בפעם הראשונה, בית המשפט הסתפק בהטלת מאסר על תנאי, וכתב האישום בגין הפעם השנייה היה עודנו תלוי ועומד.

"העונש שהוצע ע"י הצדדים לא היה סביר בלשון המעטה. ייתכן שעונש זה היה בו די לעניין עבירת הגניבה בלבד. עם זאת, במקרה בו עסקינן גם בעבירות נוספות כגון של נהיגה בפזיזות, תוך אילוץ ניידת משטרה שרודפת אחרי המשאית לבלום בלימת חירום כדי להימנע מפגיעת המשאית בה, ולאחר מכן הימלטות הנאשם מהשוטרים והתנגדות למעצרו תוך מאבק באנשי החוק, ברור שהעונש המוצע לא עלה בקנה אחד עם מגמות הענישה וההרתעה", נכתב בגזר הדין.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

עונש על עבירת מעשה מגונההימנעות מהרשעת קטין למרות הודאה בביצוע עבירות תעבורה חמורות
האם שיתוף פעולה עם שירות המבחן יכול להשפיע על גזר הדין?האם חלוף זמן הוא שיקול במתן גזר דין בגין עבירות מין?
שימוש במידע פנים על ידי איש פנים - גזר דיןגזר דין חמור לפדופיל - 45 שנות מאסר בפועל
גזר דין בגין עבירות נשק - האם תוחמר הענישה?סטייה מהסדר טיעון מקל שהושג עם גנב רכב מהשטחים
עבירות בין על ידי קטין ומאסר בפועלהקטינים אשר הרגו את לאנס וולף הורשעו בגרימת מוות ברשלנות
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD