עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

רשלנות רפואית - מהי חובת הזהירות?

רשלנות רפואית וחובת זהירות מושגית וקונקרטית:

חובת הזהירות מתחלקת לשניים, חובת זהירות מושגית וקונקרטית. חובת זהירות מושגית קיימת תמיד ביחסים שבין רופא וחולה.

לעניין חובת הזהירות הקונקרטית, על מנת להוכיח רשלנות רפואית יש לבחון האם הרופא הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו, האם התנהגותו היוותה התרשלות וכן יש לבחון את השאלה של הקשר הסיבתי בין אותה התרשלות לנזק שנגרם כלומר האם בגין הטיפול הרפואי הרשלני נגרם הנזק.

בשורה ארוכה של פסקי דין נראית מגמה בה הגדרת הרופא הסביר ושאלת ההתרשלות הרפואית הינה שאלה משפטית ולא רק שאלה רפואית.

לקבלת מידע עדכני ומקיף בנושאי רשלנות רפואית לחץ/י: רשלנות רפואית

בפרשת קוהרי נ.  מדינת ישראל נקבע כי המבחן אשר על המשפט לבחון בו מעשה או מחדל פלוני של רופא תוך כדי טיפולו המקצועי, אם יש בו או אם אין בו משום רשלנות רפואית, איננו מבחן של חכמים לאחר מעשה, אלא של הרופא הממוצע בשעת מעשה.

רופא בשר ודם עשוי לטעות ולא כל טעות מהווה רשלנות לא כל שכן זהו המצב כאשר לא בטעות טיפולית המדובר, אלא בבחירת אחת האופציות האפשריות שהרפואה יודעת אותן אותו זמן, ושהיא מכירה בכל הנסיבות הקיימות מבחינתו של הרופא הממוצע לגבי החולה המסוים.

אמת המידה לבחינת רשלנות רפואית תהיה זו של הרופא הסביר בנסיבות המקרה. החלטותיו ופעולותיו של הרופא צריכות להיות מבוססות על שיקולים סבירים וברמה המקובלת, היינו, על הרופא לבסס החלטותיו על הידע העדכני הנתמך בספרות מקצועית, בניסיון קודם, והכל בהתאם לנורמות מקובלות אותה עת בעולם הרפואה".

בפרשת רייבי נ. ד"ר וויגל בית המשפט קבע כי לפרקטיקה הרפואית הנוהגת אין משקל מכריע. כלומר בית משפט יכול לקבוע כי למרות שמדובר בפרקטיקה רפואית מקובלת, הרי שזו כשלעצמה הייתה רשלנית.

בפרשת רביד נ. קליפורד ואח' נקבע כי העובדה שרופא נהג בהתאם לפרקטיקה המקובלת בתחומו באותו זמן, היא כשלעצמה, אינה מעניקה לו הגנה מוחלטת. לעולם מצוי הכוח בידי בית המשפט לקבוע, כי פרקטיקה נהוגה זו אינה עולה בקנה אחד עם חובת הזהירות של רופא כלפי מטופל.

עם זאת, רק במקרים חריגים תסווג פרקטיקה כללית ונוהגת, כרשלנית אין לסווג התנהגותם של רופאים לכאלה המעניקים למטופל טיפול אופטימלי  מחד גיסא, ולכאלה הנוהגים כלפי המטופל ברשלנות מאידך גיסא. יש מקום לקטגוריה שלישית של מקרים,  כמו זה שלפנינו, שבה הרופא אמנם לא נקט את הטיפול הטוב ביותר, אך הטיפול לא עלה כדי התרשלות. בתחום זה שבו אנו עוסקים, יש למצוא את שביל הזהב.

מחד גיסא, יש להציב רף גבוה של רמת זהירות הנדרשת ממטפלים רפואיים; מאידך גיסא, אסור לרף להיות גבוה מדי, שמא ישתק למעשה כל מערכת רפואית. אם בכל טיפול שבו עלול להיגרם נזק זמני חולף יידרש שימוש באמצעים הטובים ביותר הקיימים, אף אם אינם רווחים בפרקטיקה, יוצב בכך סטנדרט גבוה מהמקובל, סטנדרט כזה שיחייב רופאים לנהוג בזהירות החורגת מהמקובל.

לסיכום,

מומלץ לפנות אל עורכי דין במקרה ונגרם לך נזק לאחר טיפול רפואי רשלני. בד"כ עורכי דין העוסקים בתחום דיני הנזיקין ותביעות רשלנות רפואית גובים את שכר הטרחה מהסכום שיפסק בסוף ולכן ברוב משרדי עורכי הדין הפגישה הראשונה להערכת סיכויי תביעה תהא ללא כל התחייבות וללא תשלום.

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

על איחוד תיקים והבקשהתאונת דרכים בהקשר הפלילי
להלן חלק מהישגיה של עמותת ידיד:תאונת עבודה: חוות דעת מומחה רפואי
רשלנות רפואית - מהי חובת הזהירות?זכויות עובדים – דיני עבודה ומשפט – דמי מחלה.

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD