עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

מגע עם סוכן חוץ כעבירה פלילית ביטחונית

העבירות הביטחוניות הקבועות בפרק ז' לחוק העונשין מחולקות למספר סוגים: ריגול, בגידה, פגיעה בכוחות מזוינים ופגיעה ביחסי חוץ. במסגרת עבירות הריגול, קבועה עבירת מגע עם סוכן חוץ. הכוונה היא לקיום קשר עם סוכן זר, כאשר אין הכרח כי הועברו ידיעות ביטחוניות במסגרת הקשר, או שביטחון המדינה נפגע בפועל.

טלי פחימה, פעילת השמאל הקיצונית, הורשעה בגין עבירה זו. פחימה יצרה קשר עם זכרייה זביידי, מפקד גדודי חללי אל אקצה בג'נין והחלה לבקר אותו במקום. במסגרת הקשר בין השניים, היא סייעה לזביידי בתרגום מסמך צבאי סודי מעברית לערבית. במסגרת עסקת טיעון, היא הורשעה בעבירות של מסירת ידיעה לאויב, מגע עם סוכן חוץ והפרת הוראה חקוקה והושתו עליה שלוש שנות מאסר בפועל.

העבירה מוגדרת בסעיף 114 לחוק העונשין. על פי הסעיף, מי שמקיים ביודעין מגע עם סוכן חוץ, ללא הסבר סביר לכך, דינו מאסר חמש שנים. במידה ואדם ניסה ליצור מגע עם סוכן חוץ, או שביקר במקום מגוריו או עבודתו של הסוכן, או ששהה בחברתו ללא הסבר לכך, יראו אותו כמקיים מגע עם סוכן חוץ ועונשו זהה. עם זאת, אם הנאשם מוכיח בפני בית המשפט כי לא עשה ולא התכוון לעשות דבר שיש בו כדי להביא לפגיעה בביטחון המדינה, הוא לא יורשע בגין עבירה זו. העבירה כוללת מספר מרכיבים. באשר למגע, בפסיקה נקבע כי אין הכרח שיהיה מדובר במפגש פיזי.

כלומר, המגע יכול להיעשות גם באמצעות מכשירי טלפון ואמצעי תקשורת אחרים. הרכיב של "סוכן חוץ" מוגדר בחוק. ההגדרה כוללת גם מי שיש יסוד סביר לחשוד בו כי עסק או נשלח לעסוק מטעם מדינת חוץ או ארגון מחבלים ולמענם באיסוף מידע סודי או כל מעשה אחר העלול לסכן את ביטחון המדינה. בנוסף, גם מי שיש יסוד סביר לחשוד בו כי הוא חבר בארגון טרור או קשור בו ופועל בשליחתו הינו בגדר "סוכן חוץ". כמו כן, העבירה דורשת מודעות לקיום המגע עם סוכן החוץ והיעדר הסבר סביר. על פי הפסיקה, מפגש פוליטי מדיני, אקדמאי או תרבותי, עשוי להיחשב כהסבר סביר. בנוסף, ניתן לבחון את נסיבות קיום המגע, מקומות המפגש ומספר הפעמים בהם הוא התרחש על מנת להחליט האם ישנו הסבר סביר לקיום הקשר.

העבירה בראי הפסיקה:

בת"פ 147/03 מדינת ישראל נ' עמאשה, הורשע הנאשם בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה וקישרת קשר לחטיפה. על פי כתב האישום, הנאשם ריצה עונש מאסר בכלא שאטה וחלק את תאו עם אדם נוסף. בשלב מסוים, הוא הגה תוכנית לחטיפת חייל צה"ל והעברתו לידי ארגון חיזבאללה. לצורך מימוש התוכנית, הנאשם רתם את שותפו לתא, שסיים לרצות את עונשו. הוא שלח לשותף מכתב אשר החיל פרטים אודות אופן התקשרות עם גורמים עוינים, פרטי הלבוש שעליו ללבוש בפגישות עם שליחי הגורמים הללו, המקומות בהם המפגשים ייערכו ומילות הקוד שעליו להשתמש בזמן המפגשים.

בנוסף, הועבר לידי השותף מספר טלפון לשם יצירת קשר עם אותם גורמים. בהמשך, נוצר קשר כזה והשותף קיבל הנחיה להיפגש עם נציגים של ארגון "חמאס". בסופו של יום, תוכנית חטיפת החייל סוכלה. הנאשם הורשע בעבירת מגע עם סוכן חוץ למרות שהוא לא נפגש פיזית עם סוכני ארגון הטרור. בית המשפט קבע כי היה לו קשר אינטנסיבי עם נציגי הארגון ועם שותפו לתוכנית, שנשלח מטעמו. בנוסף, נקבע כי תוכנית החטיפה עלתה לכדי מעשה שהיה עלול לסכן את ביטחון המדינה ולכן היה מדובר במגע אסור. על הנאשם הושתו עשרים שנות מאסר בפועל.

בתפ"ח 1126/07 מדינת ישראל נ' שמיר, הושתו חמש שנות מאסר לנאשם שהורשע בעבירה של מגע עם סוכן חוץ. הנאשם היה קצין בצה"ל, בדרגת רב סרן, ובמועדים שונים ניסה ליצור קשר עם איראן על מנת להעביר מידע צבאי סודי אליו נחשף במהלך שירותו. הוא נתפס במהלך הניסיונות, והעברת המידע סוכלה. 

 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD