עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

מסירת ידיעה לאויב בראי המשפט הפלילי

חוק העונשין מייחד פרק לעבירות ביטחון. אלו הן עבירות שעלולות להביא לחשיפת סודות ביטחוניים ולהוביל לפגיעה בביטחון המדינה והציבור או ביחסים הדיפלומטיים עם מדינות אחרות. תחת פרק זה נכללות מספר עבירות, החל מריגול וסיוע לאויב בשעת מלחמה וכלה בבגידה. אחת מהעבירות המנויות הפרק הינה העבירה של מסירת ידיעה לאויב. אחד מהמורשעים בעבירה זו היה נחום מנבר, איש עסקים ישראלי, קצין תותחנים לשעבר, אשר מסר מידע לאיראן. מנבר נידון לשש עשרה שנות מאסר ובקשותיו לשחרור מוקדם נדחו במרוצת השנים. בסוף חודש אוקטובר 2011, החליטה וועדת השחרורים לשחררו כשנה וחצי לפני תום תקופת ריצוי מאסרו.

העבירה קבועה בסעיף 111 לחוק. על פי הסעיף, מי שמסר ידיעה לאויב או בשבילו, ועשה זאת ביודעין, דינו מאסר עשר שנים. כאשר יש בידיעה תועלת לאויב, עונש המאסר הינו חמור יותר יכול להגיע לחמש עשרה שנים. במידה ומסירת הידיעה נעשתה בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, העונש הוא מאסר עולם. חלופה פחות חמורה של העבירה חלה במקרה בו מסירת הידיעה לאויב או בשבילו נעשית ברשלנות.

העונש לצד חלופה זו הוא מאסר למשך שלוש שנים. בשל חומרת העבירה והחשש לפגיעה קשה בציבור, לגורמי האכיפה סמכויות רחבות כשמדובר בחשודים בגין עבירות אלו. בניגוד לחשודים בעבירות אחרות, במקרים אלו ניתן לעכב את פגישת החשוד עם עורך דינו למשך 10 ימים, ואף יותר באישור בית המשפט. בנוסף, ניתן להשהות את הבאתו של החשוד בפני שופט לשם הארכת מעצרו עד 96 שעות ממעצרו. זאת בניגוד לעשרים וארבע שעות כאשר מדובר בחשוד בכל עבירה אחרת. במקרים חמורים, בהם ביטחון המדינה מחייב את מעצר החשוד, שר הביטחון יכול להורות על מעצר מנהלי ללא כתב אישום או דיון משפטי. מעצר זה יכול שיהיה לתקופה של כעד חצי שנה. בסיום התקופה, ניתן להאריכו שוב.

העבירה בראי הפסיקה:

בתפ"ח 1019/09 מדינת ישראל נ' ראג'י עבד רבו, הורשע הנאשם בגין עבירות של הובלת נשק ונשיאתו, אימונים צבאים אסורים ומסירת ידיעות לאויב. על פי הנטען, הנאשם הצטרף לארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ביולי 2008. הוא החל לפעול במסגרת חוליה צבאית נגד כוחות צה"ל. לאחר מכן, הצטרף גם לארגון החזית העממית ופעל בשירותו. טרם אירועים אלו, בשנת 2007, הנאשם קשר קשר עם פעילים אחרים של ארגון הג'יהאד האסלאמי ושימש עבורם כמתצפת על תנועות צה"ל באזור רצועת עזה. בעקבות אחד מדיווחיו באשר להיעדר תנועה של צה"ל במקום, הגיעו ארבעה פעילי הג'יהאד וירו פצצות מרגמה לעבר ישראל. השופט ציין כי הנאשם פעל כדי לסכן את בטחון המדינה, תושביה וחייליה ולכן בעונש שנגזר עליו היה משום מסר הרתעתי.

בת"פ 6/97 מדינת ישראל נ' סטיבן סמירק, הורשע אזרח ותושב גרמניה בעבירה של מסירת ידיעות לאויב. הנאשם התאסלם בשנת 1994. לאחר מכן, הוא נסע ללבנון והצטרף לפעולות ארגון החיזבאללה. הוא קיבל ממפעיליו הוראה להגיע לישראל כתייר ולאסוף מידע לגבי מקומות אפשריים לביצוע פיגועי התאבדות, תוך העברת המידע למפעילים. לשם כך, צויד הנאשם בסכום כסף, מצלמה וסרטי צילום. בשנת 1997 הוא הגיע בטיסה לארץ. בעקבות מידע מודיעיני, הוא נעצר לאחר הנחיתה. שעות מעטות לאחר מעצרו, חשף הנאשם את סיפורו והודה בגין העבירות שיוחסו לו. חקירתו של הנאשם ארכה חודש, ובשבועיים הראשונים הוא היה מנוע מלהיפגש עם עורך דין. בית המשפט המחוזי הרשיע את הנאשם בעבירות ביטחון שונות, לרבות מסירת ידיעות לאויב, וגזר עליו 10 שנות מאסר.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD