עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

עבירות מין במשפחה ובידי אחראי על חסר ישע

חוק העונשין מגדיר עבירות המין שונות. הן נמצאות בפרק י' לחוק, סימן ה'. החוק קובע מדרג חומרה בין העבירות, כאשר אונס הינה העבירה החמורה ביותר ואחריה מעשה מגונה. לחברה יש אינטרס ציבורי נכבד במניעתן ובהעמדה לדין של נאשמים בגין עבירות אלו. כאשר קורבן עבירת המין הינו קטין, והמבצע הינו מבוגר אחראי או בן משפחה, העבירה מקבלת משנה חומרה.

בסעיף 351 לחוק קבוע העונש על ביצוע עבירות מין במשפחה ובידי אחראי על חסר ישע. הסעיף הראשון בעבירה קובע כי מי שמבצע אונס, או מעשה סדום בקטין, והוא בן משפחתו, דינו מאסר עשרים שנים. לחלופין, במידה וקורבן העבירה הינו חסר ישע, ומבצע האונס או מעשה הסדום הינו המבוגר האחראי עליו, דינו מאסר עשרים שנה. הסעיף השני בעבירה קובע כי הבועל אישה שמלאו לה 14 שנים וטרם מלאו לה 21 שנים, או העושה מעשה סדום באדם בטווח הגילאים שבין 14 שנים ל- 21, והוא בן משפחתם, דינו מאסר שש עשרה שנים.

לפי הסעיף השלישי, ביצוע מעשה מגונה בקטין או חסר ישע, כאשר המבצע הינו בן משפחתו או אחראי על חסר הישע, דינו מאסר בין חמש לחמש עשרה שנים, בהתאם לנסיבות שבהן בוצעה העבירה. מי שמבצע מעשה מגונה בפני קטין בן משפחה, דינו מאסר ארבע שנים. במידה והמעשה בוצע בפני קטין חסר ישע על ידי האחראי לו, דין המבצע מאסר שנתיים.

כאמור, העבירה כוללת מספר חלופות התנהגותיות שונות, כאשר העונש החמור ביותר מושת בגין אונס או מעשה סדום. אונס מוגדר בחוק כהחדרת איבר מין או חפץ לאיבר מינה של האישה, ללא הסכמתה החופשית; או תוך ניצול מצב של חוסר הכרה המונע ממנה לתת הסכמה חופשית, או כאשר זו הושגה במרמה. מעשה סדום מוגדר כהחדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם. אונס יכול שיבוצע רק באישה, בעוד קורבן מעשה הסדום יכול להיות גבר או אישה. חלופה נוספת של העבירה היא ביצוע מעשה מגונה בקטין בן משפחה.

למעשה מגונה הגדרה רחבה. מדובר במעשה שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני ללא הסכמת הצד השני. כלומר, ניתן לפרש התנהגויות ומופעים רבים כמעשה מגונה בהתאם לנסיבות התרחשותן. עם זאת, הפסיקה קבעה כי היסוד המשותף לכל ההתנהגויות אשר עולות בקנה אחד עם ההגדרה הוא האופי המיני של המעשה הלא צנוע והלא מוסרי, כפי שהוא נתפס על ידי המתבונן מהצד.

כאמור, סעיף 351 חל במקרים בהם הנאשם בעבירת המין הינו קרוב משפחה של קורבן העבירה, או האחראי עליו בשל היותו חסר ישע. החוק מגדיר במפורש מיהו "קרוב משפחה" לצורך החלת העבירה. מדובר בהורה, בן זוג של הורה וסב או סבתא. בנוסף, מי שמלאו לו חמש עשרה שנים והוא אח או אחות, דוד או דודה, גיס או גיסה. אולם, לעניין עבירה של בעילה אסורה או של מעשה מגונה שנעשה במי שמלאו לו שש עשרה שנים, לא יכללו דוד, דודה, גיס וגיסה בהגדרת "בן משפחה". בנוסף, גם אב או אם במשפחת אומנה, בן הזוג של האומן והוריו הינם בגדר "בן משפחה".

העבירה בראי הפסיקה:

במקרה אחד, התגלה כי שני אחים אנסו את אחותם החורגת מאז היותה בת שש. על פי הנטען, האח הקטן החל במעשי האינוס, והדבר התגלה לאח הגדול. הלה בחר שלא לחשוף את הפרשה ולסייע לקורבן, אלא הצטרף לביצוע מעשי האונס. כך, במשך שמונה שנים, אנסו האחים את המתלוננת. במקרה אחר, אב ביצע מעשים מגונים ומעשי בעילה בבתו הקטינה, אשר עלו לכדי אונס על פי החוק. המעשים בוצעו במשך ארבע שנים. הוא הודה בביצוע המעשים ונידון לשבע עשרה שנות מאסר, מהן 15 שנים לריצוי בפועל.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD