עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

דיני עבודה ומשפט פלילי - עובדים זרים

שוק העבודה הישראלי מספק מקומות עבודה הן לתושבי הארץ והן לתושבים זרים, המגיעים לישראל על מנת להתפרנס, או בשל אילוצים שונים כגון רדיפתם במדינת מוצאם. בשנת 1991 נחקק חוק איסור העסקת עובדים זרים. החוק אוסר על העסקתם של עובדים אלו ללא אישורים והיתרים מיוחדים, הניתנים בענפי עבודה שונים. למעשה, החוק קובע את חבות המעסיקים כלפי עובדים אלו ואת זכויות העובדים הזרים המועסקים בארץ, תוך השוואת מעמדם לעובדים אזרחי המדינה.

המפר את החוק צפוי לעונשים שונים, החל מקנס כבד וכלה במאסר. בשנת 2009 התגלה כי שר הביטחון אהוד ברק ואשתו העסיקו עובדת זרה במשק הבית, ללא היתר כחוק. השר חויב בקנס כספי בסך של 5,000 ₪. גם הדוגמנית מירי בוהדנה נתפסה מעסיקה עובדת זרה במשק הבית, בניגוד לחוק.

על פי החוק, קיים איסור להעסיק עובד זר ללא קבלת היתר מאת הממונה. ההיתרים ניתנים רק בתחומים מסוימים כגון בניין, חקלאות, תעשייה, מסעדות אותנטיות וסיעוד. לאחר קבלת היתר כחוק, על המעסיק להסדיר את אשרת העבודה של העובד הזר שברצונו להעסיק ולשלם אגרת עבודה שנתית לרשות ההגירה. האשרה מוטבעת בדרכונו של העובד והוא מחויב לעסוק רק בתחום לגביו קיבל המעסיק אישור.

בנוסף, ישנן חובות נוספות החלות בתחומים מסוימים. כך למשל, בתחום הבניין, ניתן היתר העסקת עובדים זרים רק לקבלני כוח אדם אשר משתפים פעולה עם קבלני בניין מורשים. דוגמא נוספת היא בענף הסיעוד, שם נדרש כי הן המעסיק והן העובד ירשמו בלשכה מורשה או יקבלו היתר ממשרד הפנים. יתרה מזאת, המעסיק מחויב בהסדרת ביטוח רפואי לעובד הזר, דאגה למגורים ראויים וכן ניסוח חוזה עבודה הניתן להבנה על ידי העובד הזר.

הפרת חובות אלו מצד המעסיק עולה לכדי עבירה פלילית. כלומר, העסקת העובד ללא היתר או אשרת עבודה; אי החזקת מסמכים או ניכוי יתר של תשלומים המגיעים לעובד הינם עבירות פליליות. מפר החוק צפוי לעונש מאסר של עד שנה, או תשלום קנס שיכול להגיע לסכום של עד 104,400 ₪. כאשר העסקת העובד נעשית על ידי חברה ולא אדם פרטי, הסנקציות הינן חמורות יותר.

במקרה כזה, החוק מטיל על מנהל החברה, שותף פעיל או פקיד אחראי בחברה אחריות אישית על ההעסקה שלא כדין. קרי, נושאי המשרה חשופים לקנסות ואישומים פלילים. עם זאת, החוק קובע כי במידה ונושא המשרה מוכיח כי נהג ללא מחשבה פלילית או רשלנות, ושעשה ככל שביכולתו על מנת למנוע את העבירה, הוא יהיה פטור מעונש. בנוסף לדין הפלילי, מפר החוק מחויב בתשלום קנס מנהלי. העונש הכספי המינימאלי שמוטל על חברה בגין העסקת עובד זר שלא כדין הינו גבוה יותר מאשר העונש שמוטל על אדם פרטי.

העבירה בראי הפסיקה:

במקרה אחד, הורשעה חברה בעבירות של העסקת עובד זר שלא כדין, ללא התקשרות בחוזה בכתב ומבלי שסיפקה ביטוח רפואי. החברה חויבה בתשלום קנס בסך 35 אלף ₪. במקרה דומה, חברה תעשייתית שהעסיקה שישה עובדים זרים שלא כדין, וללא חוזה בכתב, חויבה בתשלום קנס בסך 60 אלף ₪.

במקרה אחר, המדינה ערערה על פסק דין שניתן על ידי בית הדין האזורי לעבודה בירושלים וזיכה את המשיב מעבירות של העסקת עובדים זרים שלא כדין. במהלך ביקורת שנערכה בבית המשיב, נמצא עובד זר שעסק בעבודות סבלות עבור המשיב. לאחרון לא היה היתר כדין להעסקת העובד. עם זאת, הוא בדק את רישיון העבודה של העובד הזר שהיה תושב השטחים, ונטען כי הוא לא שם לב כי הרישיון היה כפוף להעסקתו על ידי מעביד ספציפי.

הערכאה הראשונה קבעה כי לא התקיים במשיב היסוד הנפשי של מודעות אשר נדרש לצורך הרשעה בגין עבירות אלו. בית המשפט העליון קיבל את ערעור המדינה וקבע כי המשיב "עצם עיניו", לכל הפחות. בשל כך, הוא הורשע בעבירות של העסקת עובד זר שלא כדין.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאמר אורח: השעיות, הרשעות ושאר רעות חולות של עורכי דיןמהו תסקיר שירות המבחן ומהי משמעותו?
האם ניתן להסגיר אדם לישראל בגין עבירות מיסים?גרימת חבלה חמורה - מהן דרגות העבירה?
הארכת מעצר לשם השלמת הליכי חקירהמפקח במוסד דתי זוכה מעבירות של ביצוע מעשים מגונים בקטינים
ביטול כתב אישום במסגרת הסכמה בין הצדדיםרישום פלילי בעבודה
חקירת קטין בהליך פלילימריחואנה רפואית - מהי וכיצד מקבלים מרשם?
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD