עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

עו"ד פלילי - מרמה והפרת אמונים

מרמה והפרת אמונים הינן חלק מהעבירות שניתנות לביצוע רק על ידי עובדי ציבור, כמו גם שוחד. הערך המוגן בעבירה זו הינו המעמד של עובדי הציבור. נקודת המוצא היא שעובד הציבור הוא חלק ממנגנון הממשל. משכך, הוא מחזיק בידו כוח רב שיש לעשות בו שימוש רק בצורה חוקית, על פי הסמכות שניתנה לעובד הציבור. זאת על מנת לשמור על אמון הציבור בממשל. למעשה, כל פעולה שיש בה ניגוד עניינים והיא מבוצעת על ידי עובד הציבור, יכולה לעלות לכדי הפרת אמונים. שר הפנים לשעבר, אריה דרעי, הורשע בשנת 1999 בגין עבירה זו ושורת עבירות נוספות, לאחר שלקח שוחד עת כיהן כשר. גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, שמעון שבס, הורשע בגין עבירה זו.

העבירה מוגדרת בסעיף 284 לחוק העונשין. על פי ההגדרה, העבירה מתגבשת כאשר עובד ציבור עושה במילוי תפקידו מעשה מרמה או הפרת אמונים שפוגע בציבור, אף אם לא היה במעשה משום עבירה אילו נעשתה נגד יחיד. העונש הקבוע לצד העבירה הוא עד שלוש שנות מאסר בפועל.

שלושת רכיבי העבירה

לעבירה שלושה רכיבים. הרכיב הראשון הוא התנהגותי ומתייחס לעשיית מעשה מרמה או הפרת אמונים. החוק לא מגדיר במפורש מהו מעשה מרמה או הפרת אמונים, אך הפסיקה יצקה לתבנית זו תוכן לפי ההקשר שבו בוצעה העבירה. כך או כך, מעשה מרמה מתבצע כאשר אדם מרמה את האחר בכוונה, על ידי מסירת אינפורמציה מוטעית. באשר לחלופה של הפרת אמונים, נקבע כי כאשר עובד ציבור פועל להגשמת האינטרס הפרטי שלו מכוח הסמכות הציבורית שניתנה לו, הוא מפר את אמון הציבור. 

הרכיב השני בעבירה הוא הרכיב הנסיבתי – עובד ציבור שפועל מכוח תפקידו. הפסיקה פירשה בהרחבה רכיב זה. נקבע כי די במעשה שנעשה בזיקה לתפקיד, גם אם עובד הציבור פעל להגשמת המטרות הפרטיות או שהפעולה הייתה מחוץ לגדר סמכויותיו. למשל, את שר הרווחה לשעבר שלמה בניזרי הרשיעו בגין הפרת אמונים למרות שהמעשים שיוחסו לו לא היו בגדר סמכויותיו.

הרכיב השלישי מתייחס לדרישה של פגיעת הציבור עקב ההתנהגות האסורה. אין דרישה כי הפגיעה תבוא לידי ביטוי בנזק חומרי. למעשה, די בכך שאמון הציבור במערכת השלטון נפגע. לכן, גם פגיעה בטוהר המידות של פקידי הציבור עולה לכדי פגיעה זו. בדנ"פ 1397/03 מדינת ישראל נ' שמעון שבס, השופט ברק קבע כי צריך להראות שלהתנהגותו של עובד הציבור נלווה פן מחמיר נוסף. הוא נתן מספר דוגמאות, אך הדגיש כי לא מדובר ברשימה סגורה. הפן המחמיר יכול להתבטא במהות ואופי ניגוד העניינים, מידת הסטייה מהשורה, מעמדו של עובד הציבור והשפעות פעולתו על הזירה הציבורית הכללית.

כאמור, העבירה נתפסת כעבירה חמורה במיוחד משום שהיא פוגעת באמון הציבור בשלטון ואף בחברה כולה. בפס"ד שבס, נקבע כי הערכים המוגנים בעבירה זו הינם: אמון הציבור בעובדי הציבור, טוהר המידות של פקידי הממשל והאינטרס הציבורי עליו מופקד הציבור, שהוא הפעילות התקינה של מערכת המנהל הציבורי.

דוגמאות מהפסיקה:

ג'קי מצא, מנהל רשות המיסים לשעבר, הודה והורשע בעבירות של הפרת אמונים. במסגרת עסקת טיעון, הודה מצא כי במהלך כהונתו הוא אפשר לאנשים שונים דריסת רגל בקבלת החלטות ומינויים ברשות ובכך פגע באמון הציבור. ראש עיריית רחובות לשעבר, שוקי פורר הורשע בהפרת אמונים לאחר שמסר עבודות עירייה ללא מכרז לקבלן שתרם כספים למערכת הבחירות שלו. ראשי ערים נוספות שהורשעו בין עבירה זו היו עודד המאירי, לשעבר ראש עיריית צפת וחיים ברביבאי, לשעבר ראש עיריית קריית שמונה.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD