עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

קלון במשפט הפלילי

במשפט הפלילי ישנה הלימה בין העבירה לבין עונשה. ככל שהעבירה חמורה יותר, כך עולה חומרת העונש. בנוסף, ישנן עבירות פליליות שיש עמן קלון. הכוונה לעבירה שדבק במבצעה פגם מוסרי חמור. הקלון מבטא את גינוי הפעולה ומשליך על עתידו של מבצע העבירה. שכן, ישנם חוקים הקובעים את פסילתו של מי שעבר עבירה שיש עימה קלון מלעסוק במקצועות שונים כגון ראיית חשבון, עריכת דין, עובדי מדינה וכו'.

למושג "קלון" אין הגדרה חוק העונשין, או בחוקים אחרים. זאת היות שמדובר במושג הלקוח מתחום המוסר. הקביעה כי מדובר בעבירה שיש עמה קלון נתונה לבית המשפט או ליועץ המשפטי לממשלה. היא נעשית לאחר בחינת כלל העובדות בפרשה, תוך התייחסות לנורמות התנהגותיות מוסריות ונסיבות עשיית המעשה. מדובר בבחינה רחבה, הניתנת לפרשנות על ידי כל אחד משופטי בית המשפט ותלויה בעמדותיהם הסובייקטיביות.

בחינת שאלת הקלון בהכרעת הדין בעניין חיים רמון

במסגרת הכרעת הדין בעניינו של חיים רמון, נבחנה בהרחבה שאלת הקלון. לאחר שהורשע בביצוע מעשה מגונה, ביקשה הפרקליטות להרשיע את רמון בעבירה שיש עמה קלון. מנגד, הסנגוריה ביקשה למחוק את ההרשעה. בית המשפט החליט להותיר את ההרשעה על כנה ולחייב את רמון בעבודות שירות לציבור ובפיצוי למתלוננת. בנוסף, הוחלט שבנסיבות ביצוע העבירה, לא היה עמה קלון.

בית המשפט פירט שורת פרמטרים לפיהם נבחן קיום הקלון: שיקולי מדיניות משפטית ראויה, נתוני ביצוע העבירה לרבות מעמד ותפקיד הנאשם, מצבו בעת הביצוע, תדירות המעשים האסורים והנסיבות שבהן התעוררה שאלת הקלון. לבסוף, נקבע כי היות והיה מדובר במעשה מהיר, נקודתי וספונטני, ללא עבר פלילי קודם מצד הנאשם, לא היה מקום לקבוע קלון. עם זאת, למרות קיומם של קריטריונים שיפוטיים לקביעת קלון, המושג עצמו נותר עמום ונתון לפרשנות רחבה מצד השופטים שמבטאת את התפיסות הציבוריות מוסריות הרווחות בחברה באותה עת.

במקרה אחר, היה מדובר בעורך דין שהתפרנס ממסחר ביהלומים. בחיפוש שנערך במשרדו נמצאו כמויות גדולות של מטבע זר ומסמכים שעסקו בהעברת המטבע הזר. בעקבות זאת, הורשע הנאשם בעבירות על חוק הפיקוח המטבע, תשל"ח – 1978. בשל מעשים אלו, הועמד הנאשם לדין לפני בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין. נקבע שבמעשי הנאשם היה קלון ולכן נגזרו עליו 100 חודשי השעיה מהלשכה. בית הדין המשמעתי פסק כי פעולת הנאשם הייתה מתוחכמת ונעשתה בהיקף רחב, תוך ניצול הסביבה הנוחה והמוגנת של הבורסה ליהלומים. הייתה זו הפרה מתמשכת ורחבת היקף של חוק הפיקוח על המטבע. ממנה היה ניתן ללמוד על זלזול בחוק ובסדר החברתי. לכן, היה מקום להשית על הנאשם קלון, כמי שעיסוקו היה עריכת דין, וגם אם לא.

במקרה נוסף, עורך דין היה מעורב בקטטה עם שכנתו. הוא תקף אותה על רקע ויכוח שפרץ לאחר שעורך הדין חסם את חניית השכנה. בית המשפט המחוזי הרשיע אותו בעבירה של תקיפה חבלנית וגרימת נזק בזדון. בית הדין המשמעתי המחוזי של לשכת עורכי הדין קבע כי דבק קלון בעבירות בהן הורשע הנאשם. נפסק כי היות והעבירה בוצעה על ידי נאשם עורך דין, על רקע ויכוח שבבסיסו היה עניין לא משמעותי, עוצמת האלימות שננקטה, והעובדה שהנאשם הוא שפתח באלימות, העידו על הקלון שדבק במעשים. בית הדין קבע כי על מנת לבטא את הסלידה ממעשים אלו, ואת הפסול שבהם, היה מקום להטיל עונש חמור על הנאשם, לרבות קלון.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444




Powerd by traffico LTD