עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

ביטול רישום פלילי

מהו רישום פלילי?

 

נושא הרישום הפלילי תפס מאז ומעולם מקום חשוב בעולם המשפט הפלילי. זהו ללא ספק נושא חם אשר רבים דנים בו בשל חשיבותו הרבה. רישום פלילי הוא למעשה רישום על אדם כלשהו המתועד במשטרת ישראל (במאגר ממוחשב), ואשר יכול לגרום ללא מעט צרות לאדם אשר יש לגביו את הרישום.

  

הרישום הפלילי נוגע לכל הליך משטרתי שבוצע מול האזרח ואנשים שיש להם רישומים פליליים מתקשים לעיתים בהשגת עבודה בשל בקשות של המעסיק להעדר רישומים פליליים.

 

האם ניתן למחוק רישום פלילי?

 

מעסיקים רבים דורשים ממועמדים לעבודה "תעודת יושר" אך זהו למעשה שם נרדף (ומונח השייך לעבר) לתדפיס של הרישום הפלילי. החוק מתיר רק לגורמים מסוימים לעיין במרשם הפלילי, אך זהו נוהג מקובל של מעסיקים לבקש את הרישום הפלילי כתנאי סף לקבלה לעבודה.

 

זהו נושא בעייתי מאוד מכיוון שגם אם נפתח נגד אדם כלשהו תיק פלילי אשר נסגר מ"חוסר ראיות" למשל, כאשר אותו אדם יבקש את גיליון הרישום הפלילי שלו, עניין זה יצוין ויקטין את סיכויי אותו אדם למצוא עבודה.

 

גם כל חקירה במשטרה, עבירה קטנה שנעשתה בגיל צעיר, או אפילו עיכוב לצרכי חקירה, מופיעים בגיליון הרישום הפלילי. כיום, בהחלט ניתן למחוק את הרישום הפלילי - זוהי משימה אפשרית ולאחרונה אף חוקק חוק בנושא זה.

 

כיצד מוחקים רישום פלילי?

 

על מנת למחוק את הרישום הפלילי כדאי מאוד לפנות לעורך דין המתמצא בנושא זה. עורך הדין יכול להגיש בקשה למשטרת ישראל למחיקת הרישום הפלילי והיא תדון בכל מקרה לגופו. חשוב מאוד להפנות את הבקשה לגורם המתאים ביותר, על מנת שהוא ישיג במהירות האפשרית את המחיקה של הרישום.

  

חשוב להדגיש כי גם אדם שהורשע, יכול בנסיבות מסוימות למחוק את הרישום הפלילי שלו מכיוון שאחת המטרות של המחוקק היא שיקום. ניתן לפנות לנשיא המדינה לבקשת חנינה או בבקשה לקצר או לבטל את תקופות ההתיישנות והמחיקה הקבועות בחוק. אחד הדברים שקובעים את הרישום הפלילי הוא עילת סגירת התיק.

 

אם תיק פלילי נסגר בשל חוסר עניין לציבור או מחוסר ראיות, הרישום הפלילי יישאר, ולכן ניתן לבקש לשנות את עילת סגירת התיק לסגירה מחוסר אשמה. אם הפרקליטות אכן תסכים לשנות את הסיבה לסגירת התיק, יש סיכוי גבוה יותר שהרישום הפלילי יימחק.

 

 כמובן שהפרקליטות חייבת לנמק את החלטתה ובמידה ואין נימוק ממשי או מתקבל על הדעת בנוגע לסירוב לשנות את עילת הסגירה של התיק, ניתן לפנות בעתירה לבג"צ.

 

מה אומר החוק החדש?

 

בחודש מרץ אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הקובעת כי רישום פלילי יבוטל באופן אוטומטי בתיקים שנסגרו בשל היעדר ראיות או חוסר עניין לציבור (וללא העמדה לדין), בתום שבע שנים מיום הרישום הפלילי, בתנאי שאין המדובר בעבירה מסוג פשע. זה אומר שהרישום הפלילי הוא אינו לכל החיים ושתנאי הביטול שלו הפכו לקלים יותר.

  

ביטול או מחיקת רישום פלילי, איך מתחילים?

  

מומלץ לפנות את עורך דין פלילי ולבחון את הסיכויים האמיתיים לביטול הרישום. לקבלת מידע נוסף אנו מזמינים אותך לפנות אל משרדנו טלפונית או דרך טופס יצירת קשר.

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאמר אורח: השעיות, הרשעות ושאר רעות חולות של עורכי דיןמהו תסקיר שירות המבחן ומהי משמעותו?
האם ניתן להסגיר אדם לישראל בגין עבירות מיסים?גרימת חבלה חמורה - מהן דרגות העבירה?
הארכת מעצר לשם השלמת הליכי חקירהמפקח במוסד דתי זוכה מעבירות של ביצוע מעשים מגונים בקטינים
ביטול כתב אישום במסגרת הסכמה בין הצדדיםרישום פלילי בעבודה
חקירת קטין בהליך פלילימריחואנה רפואית - מהי וכיצד מקבלים מרשם?
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD