עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

האם שיתוף פעולה עם שירות המבחן יכול להשפיע על גזר הדין?

ע"פ 3753/12

עבירות תקיפה ודקירה הפכו בשנים האחרונות למכת מדינה של ממש. פעמים רבות, עבירות אלה מבוצעות על ידי צעירים ולא אחת מדובר בתוקף אשר לא מלאו לו 18 שנה. בין אם מדובר בקטין, ובין אם עסקינן בבגיר, כאשר הוגש כנגד האחרון כתב אישום בגין תקיפה ו/או דקירה, התנהלותו לאחר האירוע יכולה להיות משמעותית (הן מבחינת הרשעתו והן מבחינת גזר דינו).

להלן דוגמא למקרה שבו בית המשפט העליון המתיק את עונשו של קטין שהורשע בדקירת אחר, וזאת בעקבות ניסיונות השיקום של הנאשם וראיות רבות אשר הצביעו על כך שהאחרון הבין את מעשיו וביקש לתקן דרכיו. במקרה דנן, התנהלות זו הביאה לקיצור של לא פחות מרבע מתקופת המאסר אשר נגזרה על הנאשם (וזאת עוד טרם "קיזוז שליש על התנהגות טובה", וניכוי ימי מעצר הבית). במילים פשוטות, בשל התנהלותו "הטובה" של הנאשם לאחר האירוע, עונש המאסר שהוטל עליו הופחת מ-20 חודשים בפועל, ל-13 בלבד.

מדובר בקטין מצפון הארץ אשר הורשע בשורה של עבירות בגין אירוע שבו תקף את בן דודו, איתו הוא היה מסוכסך, ודקר אותו מספר פעמים. בעקבות הרשעה זו, בית המשפט המחוזי גזר על הקטין מאסר בפועל למשך 20 חודשים, ו-15 חודשי מאסר על תנאי. חשוב להדגיש כי בית המשפט, בבואו לגזור על הצעיר עונש מאסר בפועל, סטה מהמלצות שירות המבחן אשר קבעו כי יש להימנע ממאסר מאחורי סורג ובריח. שירות המבחן מצא, בעקבות תסקיר שנערך בעניינו של הנאשם, כי גזירת מאסר בפועל על האחרון עלולה "לחבל ברצף התפתחותו ולגרום לו נזקים אישיותיים מיותרים". אי לכך, הומלץ כי הקטין ירצה את עונשו באמצעות עבודות שירות לציבור.

ערעור לבית המשפט העליון

בעקבות הסטייה מהמלצות שירות המבחן, וגזירת דינו של הצעיר למאסר בפועל, הוגש ערעור על ידי האחרון לבית המשפט העליון. בית המשפט העליון לא ביטל את המאסר, אך המתיק את עונשו של המערער והעמיד אותו על 15 חודשים בלבד.

בית המשפט בערעור עמד על כך ששירות המבחן התייחס בתסקיר למספר היבטים מבחינתו של הקטין אשר היו יכולים להוות שיקולים לקולא בעת גזירת דינו. לדוגמא, הודגש כי הקטין הודה במיוחס לו ושיתף פעולה באופן מלא עם הטיפול אשר ניתן במסגרת שירות המבחן. יתרה מזאת, צוין כי הנאשם היה "מודע למהלכים הפנימיים אשר גרמו לו לבצע את המעשה" והוא "הביא חרטה על מעורבותו באירוע". מבחינת מעצר הבית בו הוא היה נתון, נקבע כי הוא הקפיד עליו באופן מלא והשתתף בטיפול קבוצתי שניתן לו. לא זו אף זו, לאחר תום מתן גזר הדין, הקטין יצר מיוזמתו קשר עם שירות המבחן וביקש לדעת כיצד יהיה ניתן להמשיך את הטיפול.

דהיינו, שירות המבחן ציין כי שיתוף הפעולה המשמעותי של הקטין העיד על השלמה, הודאה, חרטה וקבלת הדין. נקבע כי הכנסתו למאסר מאחורי סורג ובריח תהיה עלולה לגרום לאחרון רגרסיה בהליך הטיפולי ולפגוע באופן משמעותי בסיכוייו להשתקם.

העליון ממתיק את העונש

בית המשפט העליון בחן את הטענות בערעור, כמו גם את תסקיר שירות המבחן, הכרעת הדין וגזר הדין. בסופו של היום, הוחלט כי אין לבטל את עונש המאסר אך היה מקום להפחיתו בכ-25%. "לא אחת, נקבע בהלכה הפסוקה כי יש לנהוג בחומרה במי שתקפו אחרים באמצעות סכין. במקרה שלפנינו, הדברים חמורים שבעתיים וזאת משום שהמערער תקף את בן דודו בכוונה תחילה ולא היה מדובר באירוע ספונטני של אובדן עשתונות", כתבו השופטים בפסק הדין, "אי לכך, צדק בית משפט קמא בדחותו את המלצות תסקיר שירות המבחן ובבחירתו במאסר בפועל". חרף כך, השופטים התייחסו באופן חיובי להתנהלותו של המערער לאחר האירוע ולשיתוף הפעולה שלו עם הרשויות ושירות המבחן. כמו כן, הודגשה התמיכה של משפחת המערער וצוין עברו הפלילי הנקי.

"מדובר באדם צעיר, אשר ממש על סף כניסתו לשלב הבגרות נכשל בכישלון חמור. אלא שיש יסוד להנחה, שעלה בידו להפיק מהאירוע את הלקחים הנדרשים ולפעול לשיפור עצמיותו באופן שתפקודו במהלך חייו הבוגרים יהא תקין", נכתב בפסק הדין, "נוכח האמור לעיל מתקבל הערעור באופן שעונש המאסר לריצוי בפועל יעמוד על 15 חודשים, בניכוי תקופת המעצר (חודשיים נוספים)".
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

עונש על עבירת מעשה מגונההימנעות מהרשעת קטין למרות הודאה בביצוע עבירות תעבורה חמורות
האם שיתוף פעולה עם שירות המבחן יכול להשפיע על גזר הדין?האם חלוף זמן הוא שיקול במתן גזר דין בגין עבירות מין?
שימוש במידע פנים על ידי איש פנים - גזר דיןגזר דין חמור לפדופיל - 45 שנות מאסר בפועל
גזר דין בגין עבירות נשק - האם תוחמר הענישה?סטייה מהסדר טיעון מקל שהושג עם גנב רכב מהשטחים
עבירות בין על ידי קטין ומאסר בפועלהקטינים אשר הרגו את לאנס וולף הורשעו בגרימת מוות ברשלנות
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD