עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

עבירות מין: מה העונש?

עבירות מין: כיצד יכול חשוד בעבירת מין למצות את זכויותיו המשפטיות?

חשיבותו של הליך פלילי המנוהל נגד חשוד בביצוע עבירות מין גבוה לאין ערוך, לכן מומלץ לחשוד למצות היטב את ההליכים המשפטיים העומדים לרשותו, ולהגיש באמצעות עורך דין פלילי בקשות שיסייעו לו במהלך ההגנה כמו גילוי חומר חקירה, טיפול שיקומי ועוד

עבירות מין מוגדרות כעבירות המבקשות לספק את ייצרו המיני של מבצע העבירה תוך ניצול גופו של הקורבן ללא הסכמתו. עבירת מין נחשבת לעבירה פלילית חמורה ביותר ולעוולה אזרחית, כלומר ניתן להעמיד לדין את התוקף על ביצוע העבירה ובנוסף הנפגע רשאי לתבוע פיצויים על הנזק שנגרם לו כתוצאה ממעשיו.

עבירות מין יכולות להיות מבוצעות פיזית, אך גם תוך אי יצירת מגע של ממש, כמו אמירות פוגעניות בעלות אופי מיני כלפי המתלונן או חשיפת איבר מוצנע בציבור.

עבירות מין מתחלקות לרמות חומרה שונות וכוללות:

אונס,

מעשה מגונה,

מעשה סדום,

הטרדה מינית,

בעילת קטינה בהסכמה,

יחסי מין בין מטופל למטפל,

החזקת חומר תועבה ועוד.

 

על פי חוק העונשין, העונש החמור ביותר יכול להגיע עד עשרים שנות מאסר.

החלוקה לרמות שונות של העבירות באה לידי ביטוי הן בהליך ההרשעה והן בגזר הדין. הענישה משתנה בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שבגינן בוצעה, כאשר בעת שיקולי הענישה מובאים בחשבון מערכת היחסים שבין מבצע העבירה לקורבן, אופן ביצוע העבירה, האם בוצעה תחת איומים ואלימות, כלפי קטינים או כלפי בגירים ועוד. חוק ההתיישנות בעבירות מין מותאם לסוג העבירה ובנסיבות מסוימות תקופת ההתיישנות ארוכה יותר. לדוגמה: קטין שהותקף מינית יכול להתלונן בגין עבירת מין עד עשר שנים מיום שהגיע לגיל 28.

היכרות מוקדמת עם הקורבן

ניתן לבסס עבירת מין שבוצעה על ידי אדם המוכר לקורבן, על ידי עדותו בלבד, מתוך נקודת ההנחה כי לאור ההיכרות, הקורבן מזהה את התוקף בוודאות, ואינו זקוק למתן הוכחה חותכת בדבר זיהויו. אולם כאשר העבירה מבוצעת על ידי אדם זר לחלוטין כלפי הקורבן, שלא היה מוכר לו טרם התקיפה, על הקורבן מוטלת חובת ההוכחה בדבר זהותו של התוקף, מאחר שקיים חשש לטעות בזיהוי הנאשם, והדבר עלול להוביל להשלכות קשות כמו הרשעת שווא, כליאת שווא וכדומה.

כדי להרשיע חשוד בביצוע עבירת מין, הקורבן נדרש להציג הוכחות וראיות חותכות אשר יוכיחו מעל לכל ספק כי הוא התוקף, באמצעות טביעת אצבע, שרידי די.אן.איי ומתן עדויות שונות. כמו כן ישנה חשיבות רבה לגרסת החשוד בעת חקירתו במשטרה.

הודאה של חשוד בביצוע העבירה

אם במעמד החקירה במשטרה החשוד מודה בביצוע העבירה, ברוב המקרים יבקשו הצדדים להגיע להסדר טיעון. במקרה של הודאה, ההגנה תבקש מבית המשפט להעניק טיפול נפשי לנאשם מטעם שירות המבחן, אשר עשוי להשפיע משמעותית על העונש שיוטל עליו בסוף ההליך, באמצעות השתתפות פעילה ומלאה בהליך טיפולי ושיקומי.

בעת גזירת העונש ישנה חשיבות רבה גם לשאלה האם החשוד היה עצור לאחר החקירה עד תום ההליכים, או האם שוחרר לביתו והחל בהליך שיקום. אם לאחר החקירה הנאשם שוחרר לביתו, הוא אינו נתון תחת לחץ של זמן, ויכול לנהל את ההליכים המשפטיים מחוץ לכותלי המעצר, ובכך למצות טוב יותר את זכויותיו המשפטיות.

גילוי חומר חקירה

אדם החשוד בעבירות מין נדרש לפנות מיד לעורך דין פלילי המתמחה בתחום עבירות מין, כדי לקבל ייעוץ כיצד לפעול בעת חקירה משטרתית ולייצגו בעת דיונים בבית המשפט. בין היתר עורך הדין רשאי להתייעץ עם הסנגור בנוגע לעריכת ניהול הוכחות, כשיש בידי ההגנה ראיות ממשיות בדבר חפותו של החשוד, ועורך הדין יכול לבקש לחשוף בפניו את חומר חקירה ואף להיעזר בשירותי חוקר פרטי כדי לגלות נתונים רלוונטיים על המתלונן.

מומלץ לפנות לעורך דין פלילי כבר בעת הזימון הראשוני לתחנת המשטרה, מאחר שככל שהזמן חולף והחקירה מתפתחת, כך יהיה קשה יותר לסייע לחשוד, ואף החשוד עלול לעשות יותר טעויות, שעליו הוא עשוי לשלם בחירותו. עורך דין המתמחה בעבירות מין יכול ללוות את החשוד מעת המעצר ועד לתום ההליך, ולסייע לו למצות את כל זכויותיו המשפטיות הניתנות לו לפי החוק.

 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD