עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?

על פי הגדרת חוק העונשין בנושאי עבירות מין, פעולת אונס מופנית אך ורק כלפי נשים, כאשר תקיפה מינית של גבר מוגדרת כביצוע מעשה סדום. ברוב המכריע של המקרים מבצע האונס הוא זכר, אך היו מקרים שבהם גם נשים הואשמו בביצוע עבירת אונס. קיום יחסי מין עם קטין כבן פחות מ- 18 שנים, מוגדר כאונס, גם אם האקט המיני בוצע בהסכמה. יחסי מין עם נערה שטרם מלאו לה 16 שנים, מותרים כאשר הבועל מבוגר ממנה לכל היותר בשלוש שנים, אך אסורים אם היא צעירה מגיל 14, גם אם הבועל בן גילה או אפילו צעיר ממנה.

מהי הסכמה של ממש?

כדי שהעבירה תיחשב כאונס, צריכים להתקיים שני תנאים בסיסיים: בעילה והיעדר הסכמה. בעילה היא החדרת איבר מאיברי גופו של התוקף, שיכול להיות גם אצבע, או החדרת חפץ כלשהו לתוך איבר מינה של הנתקפת. היעדר ההסכמה אינו מתייחס רק להתנגדות פיזית, אלא יכול לבוא לידי ביטוי גם בצורה מילולית, בחוסר שיתוף פעולה בזמן המעשה וגם בפאסיביות מצד הנתקפת.

החוק מגדיר מספר מקרים, שבהם המעשה ייחשב כאונס, וההסכמה גם היא נאמרה על ידי הנתקפת, לא תיחשב להסכמה חופשית ולא יינתן לה תוקף. זאת כאשר הבועל השיג את ההסכמה ברמייה, בעת התחזות לאדם אחר או ביצע מעשים מיניים תוך הצגתם כבדיקה רפואית. גם בעילה תוך ניצול מצב של חוסר הכרה, במצב שכרות או תחת השפעת סמים, או כאשר הנתקפת חולת נפש או לקויה בשכלה נחשבים לחוסר הסכמה של ממש. החוק חל גם על בני זוג נשואים, ובת הזוג אינה צריכה להוכיח כי התנגדה באופן פיזי למעשה, או שהופעל עליה כוח כלשהו, ומספיק שהיא לא נתנה את הסכמתה החופשית כדי שהאירוע ייחשב לאונס.

מהו רף הענישה על אונס?

העונש המרבי בגין מעשה אונס בכפייה הוא 16 שנות מאסר בפועל. בנסיבות שבהן העבירה נחשבת חמורה יותר, העונש המרבי עומד על 20 שנה. נסיבות מחמירות בעבירה זו נחשבות לאונס שבוצע בקטינה או בקטין שטרם מלאו להם 16 שנים, או כאשר המעשה בוצע באיום בנשק, תוך גרימת חבלה גופנית או נפשית, או גרם להריון. גם התעללות בנתקפת לפני בזמן המעשה או אחריו, נחשבת לעבירה בנסיבות מחמירות, וגם אם האונס בוצע בנוכחות אחרים.

מהי ענישה מקלה בעבירות אונס?

בסעיף 355 לחוק העונשין נקבע כי בעבירות של אונס שנעשה בכוח או בנסיבות מחמירות אין לגזור על נאשם שהורשע בעבירה פחות מרבע מן העונש המרבי, אלא אם החליט בית המשפט להקל בעונשו מטעמים מיוחדים. השופט רשאי להטיל על הנאשם פחות מרבע מן הרף הגבוה של העונש, אך עליו לנמק זאת בכתב והנימוקים צריכים להיות בעלי משקל שיעמדו גם בפני מבחן ערכאת ערעור. עורך דין פלילי יוכל לסייע לנאשם לשכנע את השופט להפחית את העונש, בהתאם לנסיבות המקרה ובהתאם לנסיבותיו האישיות של הנאשם.

הצגת זהות בדויה לצורך קיום יחסי מין

על פי התיקון בחוק משנת 1988, מעשה אונס נחשב גם לקיום יחסי מין בהסכמה שהושגה בדרך מרמה או ללא מתן הסכמה חופשית. בפסק דין שהוגש בעניין זה, הציג הנאשם את עצמו בשם בדוי וטען כי הוא רווק יהודי שעובד במשרד השיכון. הנאשם פגש את המתלוננת ברחוב, ואמר כי בזכות מעמדו הבכיר יוכל לסייע לה לקבל דירה ממשרד השיכון, זאת אם תסכים לקיים עמו יחסי מין. המתלוננת נענתה להצעתו, ולאחר שקיימו יחסים גילתה כי מדובר בבחור ערבי שכלל אינו עוסק בנדל"ן.

למרות הסכמת המתלוננת לקיום יחסי מין, הנאשם הורשע בביצוע עבירת אונס, מאחר שהשיג את הסכמתה בדרך של מרמה, תוך הצגת זהות בדויה, לפיכך אין מדובר בהסכמה חופשית. בית המשפט המחוזי גזר על הנאשם מאסר בפועל למשך שנה וחצי, מאסר על תנאי למשך שנתיים וחצי ותשלום פיצויים למתלוננת בסך של 10,000 שקלים.

 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD