עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

הדחה בחקירה, מהי?

הליך שיפוטי מטרתו לעשות צדק בין הצדדים, בין אם מדובר בהליך אזרחי המתנהל בין שני פרטים, ובין אם מדובר בהליך פלילי, בו המדינה היא צד לעניין. על מנת לקדם מטרה זו, ישנה חשיבות יתרה לאופן ניהול ההליך השיפוטי. עליו להיות אמין, ישר, נעדר הטיות, דעות קדומות או שיבושים. לכן, נקבעו בחוק עבירות שונות שמטרתן להתמודד עם המקרים בהם משתבשת ההתנהלות התקינה של ההליך השיפוטי. אחת מעבירות אלו היא הדחה בחקירה. לדוגמא, במהלך משפטו של משה קצב, נשיא המדינה לשעבר, ונאשמים נוספים, נחקרו בחשד להדחה בחקירה. על פי החשד, האחרונים ביקשו ממשרד חקירות פרטי להשיג מידע על העדים כנגד הנשיא לשעבר אשר יוכל לסייע בהליך הפלילי.

סעיף 245 קובע את עבירת ההדחה בחקירה. על פי הסעיף, המניע אדם או מנסה להניעו, שבחקירה על פי דין לא ימסור הודעה או הודעת שקר, או יחזור בו מהודעה שמסר, דינו מאסר חמש שנים. כאשר ההדחה או הניסיון לה נעשה בדרך של מרמה, הטעיה, שימוש בכוח, הפחדה, איומים, מתן טובת הנאה או כל אמצעי פסול אחר, דין הנאשם מאסר שבע שנים.  בנוסף להדחה בחקירה, ישנה עבירה של הדחה בעדות. עבירה זו קבועה בסעיף 246 והעונש עליה הוא שבע שנות מאסר. כאשר העבירה נעשית בנסיבות מחמירות, דהיינו, מרמה, הטעיה, איומים, כוח, הפחדה או מתן טובת הנאה, העונש הוא תשע שנות מאסר.

עם זאת, חוק העונשין קובע בסעיף 247 שהעבירה לא תחול מקום בו המעשה בא להעמיד אדם על זכותו על פי דין להימנע מעדות או ממסירת הודעה, או כאשר המעשה נעשה כחוק במהלך משפט או חקירה. בנוסף, במידה ונאשם בגין עבירה זו מוכיח כי הוא פעל כך לשם גילוי האמת או מניעת שקר, תהיה לו הגנה מפני הרשעתו בגין העבירה. החריג למעשה מחזק את מטרת ההליך השיפוטי – חקר האמת.

לא כל יצירת קשר היא הדחה בחקירה

יש לציין כי לא כל יצירת קשר עם מתלונן, עד וכדומה הוא הדחה בחקירה. לדוגמא, בית המשפט המחוזי בבאר שבע עסק בית המשפט בכתב אישום שהוגש כנגד אדם בגין אונס. הנאשם במקרה דנן התקשר למתלוננת וביקש מאחיה ש"העניין ייסגר ביניהם". בית המשפט קבע כי בקשת חסד מאחיה של המתלונננת איננה עולה כדי הדחה בחקירה. 

"נראה לי, שגם אם נאמרו דברים אלה, בנוסח שמופיע בכתב האישום, הרי זה יהיה מרחיק לכת, לראות בכך עבירה של הדחה בחקירה", כתב השופט בהכרעת הדין, "המילים לא הופנו במישרין למתלוננת, אלא לאחיה ובלשון של בקשה ולא בלשון של רצון להשפיע ועל כן לדעתי אין בכך כדי להוות עבירה של הדחה בחקירה. לא נאמר מפי הנאשם שהמתלוננת תחזור בה מתלונתה, או שתשנה את גירסתה".

העבירה בראי בית המשפט:

בפ"ח 957/04 מדינת ישראל נ' פלוני, הורשע אדם בעבירת האינוס והדחה בחקירה. על פי עובדות כתב האישום, הנאשם והמתלוננות התגוררו באותו בניין מגורים בעיר אשקלון. במהלך חודש אפריל 2004, המתין הנאשם למתלוננת בחדר המדרגות. עם כניסתה, הוא תפס בעורפה ביד אחת וחסם את פיה בידו השנייה. הוא הפיל אות לרצפה ואנס אותה. המתלוננת ביקשה מהנאשם להפסיק, אך הוא הורה לה לשתוק ואיים עליה כי אם תספר על מעשיו למשפחתה או לכל גורם אחר, יהרוג אותה ואת ילדיה. לאחר שהנאשם הגיע לסיפוק מיני, הוא שחרר את המתלוננת ואיים עליה בשנית שלא לספר על האירוע. המתלוננת הגישה תלונה למשטרה במוצאי שבת שלאחר האירוע. נקבע כי גרסתה של המתלוננת הייתה מהימנה ולכן הנאשם הורשע בעבירות שפורטו לעיל.

בע"פ 355/88 רפאל לוי נ' מדינת ישראל, נדחה ערעורו של נאשם שהורשע בעבירות של הדחה בחקירה, לקיחת שוחד והפרת אמונים. הנאשם, כיהן שנים רבות כממונה על מחוז ירושלים במשרד הפנים. במסגרת עבודתו, הוא היה מופקד על הנפקת דרכונים ותעודות זהות, נושאי תכנון ובנייה והענקת רישיונות שונים. במשך הזמן התברר כי הוא עשה שימוש בכוחו ובסמכותו כעובד ציבור למטרות אישיות והפקת טובות הנאה לו ולמקורביו. במסגרת האישום של הדחה לחקירה, נטען כי הנאשם ביקש מבנו לפנות למתלוננים בפרשה ולגרום לכך שלא יקשו על חקירתו. זאת במסגרת מכתב שהועבר מידי הנאשם לבנו על ידי עורכי דינו. נקבע כי מטרת הדברים הייתה להביאה להדחת העדים מהחקירה במשטרה ולמנוע אמירת דברים מזיקים.

בע"פ 1256/99 מדינת ישראל נ' אורי, הורשע הנאשם בעבירה של שיבוש הליכי משפט והדחה בחקירה. הנאשם שימש כשוטר בתחנת משטרה מבשרת ציון. לילה אחד, הוא שהה במועדון יחד עם חברו שעבד במקום. במקום פרצה קטטה ובמהלכה נפגע הנאשם מרסיס זכוכית. הוא הסתיר את דבר נוכחותו במועדון ואת מעורבותו בקטטה. לכן, הוא ביקש מחברו שלא לחשוף את הימצאותו במועדון בעת מתן עדותו. לבסוף, חוקרי המשטרה גילו כי היה נוכח במקום וכי נפצע במהלך הקטטה. בשל כך, הנאשם הועמד לדין והורשע בעבירה של שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD