עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

הטרדת עד, מהי?

מטרתו של ההליך המשפטי היא להוציא את האמת לאור. לשם כך, ישנה חשיבות יתרה לטוהר ההליך והמשתתפים בו. על העדים בהליך מוטלת חובה להשיב על השאלות ולהימנע מלתת עדות שקר. אחד מהחששות הוא מפני הטיית העדות או הטרדת העד על מנת להפחידו ולגרום לו אי נוחות ובכך לסכל את מטרת ההליך השיפוטי. לכן, קבועה בחוק עבירה של הטרדת עד.

תכלית העבירה היא לאפשר לכל אדם מתן עדות חופשית במטרה או בבית המשפט, ללא חשש מלחץ או רדיפה. בתי המשפט מייחסים לעבירה חומרה יתרה. רק לאחרונה נטען כי במסגרת משפטו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, נשכר חוקר פרטי מטעמו לשם הטרדת עדים בפרשה.

סעיף 249 לחוק קובע כי המטריד אדם בנוגע להודעה שמסר, או שהוא עומד למסור, בחקירה על פי דין או בהליך שיפוטי, דינו מאסר שלוש שנים. הפסיקה פירשה באופן רחב את המונח "הטרדה" ונקבע כי כל מעשה הגורם לאי נוחות, לרבות איום מפורש, מעשה מאיים או שיחת טלפון עולה לכדי הטרדה.

באחת מפסיקות בית המשפט הוכרה אף האפשרות של הטרדת עד באמצעות רשת האינטרנט. קרי, מדובר בכל מעשה העלול להביא לאי נעימות או היעדר רצון אצל העד המוטרד. על פי החוק, אין חובה כי ההתנהגות או המעשה אכן יוביל להטרדה בפועל של העד. לכן, ניתן להרשיע אדם בעבירה גם אם מעשיו לא גרמו לאי נוחות אצל הקורבן. די בכך כי הנאשם מודע למעשיו – מעשיו ואמירותיו נעשו בהקשר להליך השיפוטי או לחקירה.

עם זאת, העבירה אינה דורשת כי ההטרדה תעשה טרם מתן העדות או במטרה לסכל אותה. קרי, הטרדת העד יכולה להיעשות גם לאחר מסירת העדות או לאחר הכרעת הדין, והיא תעלה לכדי עבירה. יתרה מזאת, אין דרישה כי ההטרדה תתבצע בפועל על ידי הנאשם עצמו. כלומר, יתכן כי הוא ישתמש בחבר, שלוח או בכל אדם אחר על מנת להפעיל לחץ על העד ולמנוע ממנוע לתת את עדותו.

העבירה בראי בית המשפט:

בת"פ 39/88 מדינת ישראל נ' בלזר ואח', הואשמו שישה עורכי דין בעבירה של הטרדת עד. במקרה זה, היה מדובר בפרשת שוחד שניתן על ידי חבר כנסת לשעבר לבעל תפקיד בצבא הגנה לישראל. מספר עורכי דין הורשעו בגין הטרדת מקבל השוחד, שהיה העד המרכזי בפרשה. הם ביצעו פעולות חקירה שונות אודות העד ואף נפגשו עמו בשעת לילה מאוחרת על מנת לדון בפרשה.

ברע"פ 10462/03 הלינור נ' מדינת ישראל, נדחה ערעורה של נאשמת שהורשעה בדין הטרדת עד באמצעות הטלפון. על פי עובדות כתב האישום, הנאשמת התקשרה למתלוננת, איימה עליה ושלחה פקסים מטרידים לביתה הפרטי ולמקום עבודתה. בית המשפט קבע כי לא היה מדובר בהבעת מחאה בלבד ובתוכן הדברים היה בכדי לאיים על העדה ולהפחידה.

בתפ"ח 314/93 מדינת ישראל נ' פלוני, הורשע אדם בהטרדת עד במשפטו שלו. בהליך זה, יוחסו לפלוני עבירות של איומים, אונס ותקיפה אשר בוצעו במתלוננת, אשר הייתה גם העדה המוטרדת. השניים היו נשואים זו לזה במשך עשר שנים ונולדו להם שני ילדים. לאחר הגירושין, פלוני ביקש לשמור על קשר עם המתלוננת, בניגוד לרצונה, ואילץ אותה לקיים יחסי מין באלימות ואיומים. לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בגין מעשים אלו, הטריד פלוני את המתלוננת ואת חברותיה בטלפון ושוחח עמן על העדויות ועדי התביעה. בנוסף, הוא ניסה להפחיד עדים נוספים באמצעות חברה של המתלוננת, שגם עמה הוא שוחח טלפונית. בגין אישומים אלו הושתו עליו תשע שנות מאסר, מתוכן שש לריצוי בפועל.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD