עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

היזק לבעלי חיים

חוק העונשין קובע שורת עבירות אשר הערך המוגן בהן הוא קניין ורכוש האדם. כלומר, החוק אוסר על פעולות העלולות להביא לפגיעה ברכוש האדם, החל מגניבה ועד היזק לרכוש בזדון. אחת מהעבירות המנויות בפרק זה הינה העבירה של היזק לבעל חיים.

סעיף 451 קובע את העבירה. על פי החוק, ההורג חיה הניתנת להיגנב או חובל בה, פוצע אותה או מרעיל אותה, במזיד ושלא כדין, דינו מאסר שלוש שנים. הרכיב ההתנהגותי בעבירה זו הינו הריגה, חבלה, פציעה או הרעלה. קרי, סוגים שונים של התעללות בבעל החיים יכולים לעלות לכדי ביצוע העבירה. הרכיב הנסיבתי של העבירה הינו "חיה הניתנת להיגנב". הכוונה היא לבעל חיים אשר בבעלות אדם אחר. היסוד הנפשי הדרוש לשם הרשעת אדם בגין עבירה זו הינו כוונה. דהיינו, מודעות לפעולה האסורה במטרה לגרום לחיה נזק לרבות מוות. 

הפסיקה התייחסה לא אחת ליסודות אשר "מרכיבים" את העבירה "היזק לבעלי חיים". היסוד הראשון והעיקרי הינו תחושת הלב. דהיינו, התחושה כי התעללות בבעלי חיים הינה מעשה בלתי הגון, בלתי הוגן, ובעיקר - בלתי מוסרי בעליל. "אמורים אנו לחוש חמלה כלפי בעלי החיים וזאת מתוך רגש עמוק בליבנו - רגש אשר נחרד נוכח הפגיעה בחלשים ובחסרי ההגנה", נאמר בפסיקת בית המשפט העליון, "בעל -חיים ליד האדם הוא כילד, תמים וחסר-הגנה. התעללות בילד תזעזע אותנו וכן היא התעללות בחיה. החיה - כמוה כילד - הינה תמימה. אין היא מכירה ברוע ואין היא יודעת כיצד להתמודד עימו. החיה מתקשה להגן על עצמה מפני האדם, והמלחמה בין האדם לבין החיה היא מלחמה בין מי שאינם שווים".

העבירה בראי בית המשפט:

היקף התופעה של התעללות בבעלי חיים הינו רחב ועל כן, בתי המשפט נוטים לייחס משנה חומרה לעבירה זו ולהשית עונש הרתעתי. בת"פ 2442/06 מדינת ישראל נ' עאדל, השליך הנאשם את כלבו שלו מחלון ביתו. הוא התגורר בקומה הרביעית, וכתוצאה מהנפילה, הכלב נחבל בכתף, בחזה ובריאות. לאחר זמן מה, הוא נפטר. במקרה זה, הנאשם היה קשיש ערירי שחי בגפו וסבל מהתמכרות לטיפה המרה. בית המשפט התחשב בנסיבותיו האישיות ונמנע מהשתת עונש מאסר בפועל. הנאשם חויב בתשלום קנס כספי ובשמונה חודשי מאסר על תנאי.

בתפ"ח 1078/08 מדינת ישראל נ' יניב זגורי ואח' הורשע הנאשם השני בעבירה של היזק לבעל חיים ובשורת עבירות רכוש נוספות. על פי כתב האישום, הנאשם השליך רימון רסס לעבר ביתו של העיתונאי ארצי חלפון בבאר שבע. למעשה, הוא היה הנהג שהסיע את הרכב ממנו הושלך הרימון. עקב פיצוץ הרימון, נהרגה כלבתו של העיתונאי ונגרם נזק לביתו. בשל כך, הנאשם הורשע בעבירה של היזק לבעל חיים.

בת"פ 2815/06 מדינת ישראל נ' פזי ואחרים, הנאשמים היו עובדי מועצה אזורית מטה בנימין. הם היו אחראים על מחלקת התברואה והטיפול הווטרינרי בבעלי החיים. מתוקף תפקידם, הם נדרשו ללכידת בעלי חיים משוטטים, אשר היו עלולים להביא לפגיעה בבריאות וביטחון תושבי האזור. במהלך כהונתם, הם ערכו מבצע המתה לכלבים משוטטים ביישוב עופרה. המתת הכלבים התבצעה באמצעות רעל. פיתיונות מורעלים פוזרו בתוך נקניקים שפוזרו לאורך שבילי היישוב. הנאשמים היו אמורים לפזר את הפיתיונות מדי ערב ולאספם למחרת בבוקר. במהלך המבצע, מספר פיתיונות שפוזרו לאורך שביל הביטחון של היישוב לא נאספו במועד. אחד מהם נאכל על ידי כלבו של אחד מתושבי היישוב. הכלב מת לאחר שסבל מהרעלה. בשל מעשה זה, הנאשמים הורשעו בעבירה של היזק לבעלי חיים והם חויבו במספר חודשי עבודות שירות ותשלום קנס.

בת"פ 3257/05 מדינת ישראל נ' אדרי, הורשע צעיר בעבירה של היזק לבעל חיים. על פי עובדות כתב האישום, הנאשם השליך מחלון דירתו שני גורי חתולים. החתולים היו שייכים לשכנתו. הוא השליכם מהחלון כשהם היו בתוך שקית ניילון. אחד מהגורים מת והשני נפגע, ונעלם. בית המשפט השית על הנאשם עונש של שלושה חודשי מאסר לריצוי בפועל ושבעה חודשי מאסר על תנאי. בנוסף, הוא חויב בפיצוי השכנה בסך של 3,500 ₪.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD