עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו?

איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו?

הנאשם, שהינו מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל, קרא בפני אלפי אנשים בהפגנה בהר הבית, לסייע לעם הפלסטיני ולהוציא לדרך אינתיפאדה אסלאמית כתמיכה בירושלים הקדושה.
בימים אלה נשמעות תלונות דומות המופנות לכיוונה של חברת הכנסת חנין זועבי, אשר הושהתה מתפקידה הציבורי בעקבות אמירותיה השנויות במחלוקת, אך נכון להיום עדיין לא הוגש נגדה כתב אישום. האם פסק דין זה, יכול להשליך בדרך כלשהי על הטיפול בפרשת זועבי?

הנאשם ארגן הפגנה שלא אושרה כדין וקרא לפתוח באינתיפאדה

במהלך תפילת בוקר יום השישי, בחודש יולי 2007, הנאשם, אשר היה מנוע מלהגיע לתפילה בהר הבית בעקבות צו הרחקה שהוצא נגדו, הגיע לשער הכניסה של הר הבית יחד עם תומכיו מאזור הצפון. זאת על רקע ביצוע עבודות הריסה של אתרים קדושים בירושלים, המהווים חלק בלתי נפרד ממסגד "אל אקצה".
הנאשם, יליד 1958, הציב במקום במה מאולתרת ובאמצעות רמקולים, נשא נאום בפני אלפי אנשים, ביניהם גם אנשי תקשורת רבים. במהלך הנאום חזר הנאשם פעמים רבות על המילים: "שהידים" ו"דם" והלהיב את הקהל, אשר ענה לו בקריאות: "אללה אכבר". הקהל החל להתפרע וליידות אבנים לעבר כוחות הביטחון, ושלושה שוטרי מג"ב נפגעו. בסוף הנאום הנאשם קרא קריאה ברורה לעם המוסלמי לפתוח באינתיפאדה.

לאחר שמיעת הראיות, הנאשם זוכה מעבירה של הסתה לגזענות, אך עם זאת הורשע בעבירה של הסתה לאלימות. בחודש מרץ 2014, כשבע שנים לאחר האירוע, בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע את העונש הראוי.

מהו הגבול בין חופש הביטוי לעבירה של הסתה לאלימות?

המאשימה ציינה שהנאשם הינו בעל הרשעות קודמות, ואף ריצה מאסר של שלוש שנים וחצי בגין עבירות ביטחוניות. עוד טענה כי לא ניתן למצוא פסיקה של איש ציבור דומיננטי כדוגמת הנאשם, וכל פסקי הדין בעבירות דומות הוטלו על אנשים הנמצאים בשולי החברה. על כן עתרה למתחם ענישה הנע בין שנת מאסר ועד לשלוש שנות מאסר.

מנגד הדגיש הסנגור את החשיבות הרבה על שמירה של חופש הביטוי, וציין כי הנאשם מזוהה אידיאולוגית עם קבוצה פוליטית שאינה אלימה ופועלת על פי חוק. עוד טען כי מטרתו של הנאום היא לזעזע את ציבור השומעים, לצורך מחאה בלבד. לדעת הסנגור, הטלת עונש מאסר בשל התבטאות של מנהיג אסלאמי, עלולה לגרום להחרפה ביחסים בין האוכלוסיות השונות במדינה.

הסנגור הוסיף כי בית המשפט נוקט ביחס מפלה כלפי ערבים, מאחר והעונשים שמוטלים על יהודים אשר קוראים קריאות הסתה נגד ערבים, זוכים ליחס סלחני, ותמך את דבריו בדוגמאות שונות של יהודים שהורשעו בהסתה.

בית המשפט גזר על הנאשם שמונה חודשי מאסר על תנאי


לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי לנאשם ארבע הרשעות קודמות ואף ריצה שלושה עונשי מאסר בגינן. לנוכח עברו הפלילי והעובדה כי ביצע את העבירה ימים ספורים לאחר שהורחק מהמקום בשל עבירות של תקיפת שוטר בהר הבית, נקבע כי יש צורך לנקוט בעונש מרתיע ולהגן על הציבור מפניו.
עם זאת בית המשפט התחשב בעובדה כי חלפו שבע שנים מאז שביצע את העבירות הקודמות ולעובדה זו משקל מכריע לשיקולי הרתעה והגנה על הציבור.
בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם 8 חודשי מאסר. עוד קבע כי הנאשם לא ירצה עונש זה אלא אם יעבור בתוך שלוש שנים מיום מתן גזר הדין על העבירה בה הורשע.
ת"פ 5425-08
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD