עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?

מהו העונש בגין העלמות מס ואי דיווח על הכנסות?

העלמת מס והשמטת הכנסות נחשבות בישראל לעבירת פלילית חמורה, ואדם המבצע עבירה מסוג זה, צפוי לקנסות בסכומים משמעותיים ועונש מאסר בפועל של עד שבע שנים. לרוב מדובר באנשים נורמטיביים, המנהלים למחייתם עסקים פרטיים או ציבוריים, ואינם נחשבים לעבריינים. עם זאת מערכת המשפט בישראל מתייחסת למעלימי מס כגנבים, שאינם שונים מכל פושע אחר.

עבירות מס נבדלות זו מזו, ובדרך כלל נהוג להפריד בין עבירות מס טכניות, בהן בעל עסק ביצע עבירה שלא במודע, מתוך חוסר ידע רלוונטי או טעות אנוש, ללא כל כוונה פלילית. לבין עבירות מס מהותיות, בהן נכללות: העלמת מס, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים, השמטת הכנסות, וסיוע לאחר בביצוע עבירות מס, כאשר ההבדל העיקרי הוא שבעבירות מס מהותיות קיימת כוונה ממשית להתחמק מתשלום מס.

כיצד נוכל לדעת אם אנחנו לא עוברים על החוק ומבצעים עבירות מס?

חוקי המסים מפרטים בהרחבה את החובות שיש לכל בעל עסק או חברה, אשר מחויבים בהגשת דוחות כספיים, ובתשלום מסים קבועים למדינה. כמו כן, כל רואה חשבון מורשה, בקיא בחוקי מס הכנסה, ומחויב לעדכן את לקוחותיו, ולדאוג שישלמו את המסים הנדרשים כחוק.

מלבד דיווח על הכנסות, פקודת מס הכנסה עוסקת גם בניכוי הוצאות המותרות, ולעתים אדם יכול לנכות הוצאות שאינן מותרות ובכך בעצם לעבור על החוק ולבצע עבירת מס.

בתי המשפט נוקטים בעונשים מרתיעים על מנת למגר את התופעה

בשנים האחרונות בתי המשפט נוטים להחמיר במדיניות הענישה בעבירות מס, ובפסקי דין רבים מציינים שופטים כי עבירות מס הפכו למכת מדינה והן עבירות של הונאת האוצר הפוגעות בקופה הציבורית ובכל אזרחי המדינה. על כן בתי המשפט נלחמים בתופעה בדרך של הטלת עונשים מרתיעים, על מנת שעבריינים פוטנציאליים יבחרו שלא לטמון ידם בצלחת.

עם זאת גזר הדין ניתן על בסיס עיקרון הענישה האינדיבידואלית, כאשר השופט בוחן את נסיבות ביצוע העבירה, בודק האם לנאשם יש עבר פלילי והרשעות קודמות, והאם העבירה בוצעה בתחכום המעיד על מסוכנות מיוחדת.

בית המשפט מתחשב גם בנסיבות אישיות של הנאשם, כמו הרקע לביצוע המעשים, גילו של הנאשם, מצבו המשפחתי, הבריאותי והכלכלי, וכדומה. במקרים מסוימים, נגזר על נאשמים עבודות שירות, במקום מאסר בפועל, ואף לעתים הם לא מחויבים בקנס כספי גבוה.

דוגמאות לפסקי דין בתחום העלמות מס והשמטת הכנסות:

מפעיל חניון בתל אביב הורשע בביצוע עבירות של העלמת מס, לאחר שבמשך שנים לא דיווח לרשויות על הכנסות והפעיל את החניון באמצעות חברת קש. הנאשם ניסה להפיל את האחריות על עובד החניון, בטענה כי הוא ניהל את העסק בתקופה ששהה בחו"ל. בית המשפט גינה את מעשיו של הנאשם, וגזר עליו עונש מאסר בפועל במשך שנתיים. על העובד, אשר ניהל את החניון בתקופות בהן שהה הנאשם בחו"ל, גזר עונש מאסר בן שמונה חודשים.

 

בעל עסק פרטי בתחום ההובלות, רימה במשך חמש שנים את מס הכנסה ורשם משכורות פיקטיביות על שם אשתו בסך של כחצי מיליון שקלים. לאחר שהורשע בביצוע עבירות מס, הוא המשיך להתחמק מתשלום, על כן בית המשפט גזר עליו עונש מאסר בפועל בן שבעה חודשים, מאסר על תנאי למשך 9 חודשים וקנס כספי בסך של 50,000 שקלים.

 

מנכ"ל של חברת דלק גדולה, הורשע בעבירות של מעילה בכספים ועבירות מס וגרם נזקים למדינה בסכום של למעלה מ- 40 מיליון שקלים. בית המשפט גזר על המנכ"ל, לאחר שהביע חרטה עמוקה, 40 חודשים לריצוי במאסר בפועל, ותשלום קנס על סך 250,000 שקלים.

 

בעל עסק להסעות התחמק מתשלום מס הכנסה למעלה משלוש שנים, והציג בפני לקוחותיו קבלות מזויפות, וכך השמיט למעלה מ- 200,000 שקלים מקופת המדינה. הנאשם שהינו אב לארבעה ילדים כבן 60, טען כי ניהל בעצמו את הספרים, על מנת לחסוך בהוצאות של רואה חשבון. בית המשפט התחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, וגזר עליו שישה חודשי עבירות שירות, וקנס בסך 15,000 שקלים.

 

במקרה אחר בית המשפט זיכה בעל עסק למתן שירותי שליחויות, לאחר שהואשם כי ניהל חשבוניות פיקטיביות והערים על רשויות המס. המשפט הרשיע את השותף לעסק, וקבע כי הנאשם נוצל על ידי השותף, ולא יכול היה לדעת על מעשה המרמה, על כן לא ביצע עבירה פלילית.

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD