עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?

התחזה לאורתופד וסיפק טיפולים מפוברקים, מהו גזר הדין?

הנאשם, נכה המרותק לכסא גלגלים, התחזה לרופא מומחה בתחום האורתופדיה. הוא זייף מסמכים ותעודות המעידות על היותו מורשה לעסוק ברפואה ולאחר שפתח קליניקה מפוברקת בביתו, פרסם את עצמו כאורתופד מוסמך, באתרי אינטרנט ובספר הטלפונים.

בעקבות הפרסום הגיעו אליו מספר מטופלים, להם סיפק המתחזה חוות דעת ובדיקות רפואיות בתשלום, ללא רישיון חוקי לעסוק במקצוע ומבלי ללמוד כלל בבית ספר לרפואה. את השכלתו הכללית בתחום, כך התברר, הוא רכש מאביו שהיה אורתופד ומפורומים רפואיים באינטרנט.

המתחזה גבה ממטופל 16,000 שקלים עבור ניתוח שקרי

בשנת 2009 הגיע המתלונן אל הנאשם, בעקבות פציעה בברך. לאחר כעשרים טיפולים מדומים, המליץ הרופא המתחזה על הליך ניתוחי בבית חולים ואף קבע למטופל מועד לניתוח. ביום הניתוח הגיע הנאשם לבית החולים בצפון הארץ, כשהוא מצויד בבגדי מנתח ותג רפואי, הוא נתן למתלונן כדורי הרדמה והעביר אותו לחדר הטיפולים. לאחר שהמתלונן התעורר, הנאשם חבש את ברכו ובישר לו כי הניתוח עבר בהצלחה. עבור סך כל הטיפולים, כולל הניתוח המדומה, קיבל הנאשם מהמתלונן 16,000 שקלים.

שירות המבחן קבע כי הרקע לעבירות נבע ממצוקה נפשית ולא ממניע עברייני

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות של התחזות לרופא, שימוש במסמכים מזויפים, וקבלת דבר במרמה. לאחר הרשעתו הוא הופנה לקבל תסקיר משירות המבחן.
מהתסקיר עלה כי הנאשם סובל מבעיות רפואיות מורכבות וכך גם אשתו ושני ילדיו התאומים. עקב המצוקה הכלכלית והנפשית של המשפחה, החליט הנאשם להתחזות לרופא אורטופד, במטרה להרוויח כסף, ללא צורך בהשקעה מרובה. הנאשם קרא חומר מקצועי באינטרנט, יצר קשר עם רופאים אמיתיים ופרסם את עצמו ברבים.

עוד עלה מהתסקיר, כי בעקבות תאונת דרכים שעבר הנאשם בשנת 1996, הוא סובל מנכות קשה, הכוללת שיתוק בשלוש גפיים, עיוורון בעין אחת, קשיים בנשימה וריתוק לכסא גלגלים. הנאשם מוגדר כסיעודי ותלוי ברמה התפקודית באשתו, ללא כל סיוע נוסף. הנאשם סיפר כי מאז ביצוע העבירות, בריאותו התרופפה באופן קיצוני.

הנאשם הביע חרטה ונטל אחריות על מעשיו החמורים

שירות המבחן העריך כי הבית בו גדל הנאשם, הוביל אותו לפתח ערך עצמי נמוך ורצון עז להוכיח את עצמו. ולטעמו, על רקע זה בוצעו העבירות, ולא מתוך מניע עברייני, תוך כדי ניסיון להשיב את תחושת המסוגלות והיכולת בפני עצמו ובפני בני משפחתו. לאחר שהנאשם הביע צער עמוק על מעשיו והבין את חומרתם, המליץ שירות המבחן להטיל עליו מאסר מותנה ופיצוי לקורבנות.
מנגד טענה המאשימה, כי יש להחמיר עם הנאשם, שהוליך שולל מטופלים שנזקקו לשירותים רפואיים, לקח מהם כספים במרמה ואף ביצע ניתוח מדומה בבית החולים. לדעתה יש לקבוע את עונשו בין שנה עד ארבע שנות מאסר בפועל.

בית המשפט התחשב במצבו הרפואי של הנאשם וגזר עליו מאסר על תנאי

שופט בית המשפט השלום בחיפה, קבע כי מעשיו של הנאשם חמורים מאוד, הוא פגע בערכים בסיסיים הנוגעים באמון שהציבור נותן ברופאים וגם במערכת הרפואית, המאפשרת למתחזים להיכנס לבית החולים ולהשתמש בחדר הטיפולים ללא פיקוח. השופט שקל את הודאתו של הנאשם, את נטילת האחריות על המעשים ואת הבעת החרטה. כמו כן, התחשב במצבו הסיעודי, והחליט כי המאסר עלול לגרום לו נזק בלתי הפיך ולפגוע בכבודו כאדם. על כן גזר השופט על הנאשם שנים עשר חודשי מאסר על תנאי, למשך שלוש שנים, קנס בסך 50,000 שקלים ועוד פיצוי למתלוננים בסך כולל של 20,000 שקלים.

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD