עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

זיוף שטר כסף

זיוף יכול להיעשות למוצרים רבים, החל ממסמכים רשמיים, יצירות אומנות, דיסקים וסרטים ועד שטרות כסף ומטבעות. בעידן המודרני, מלאכת הזיוף אף קלה יותר לאור התמורות הטכנולוגיות שחלו והיכולת להיעזר במחשב לשם ביצוע עבירת הזיוף. לדוגמא, בשנת 2004 נעצר אדם לאחר שנחשד כי זייף שטרות כסף בסך 50 ₪ באמצעות המדפסת הביתית. המחוקק רואה פעולה זו בחומרה, ולכן עצם החזקת חומר לזיוף שטר כסף עולה לכדי עבירה.

סעיף 462 בחוק העונשין קובע את העבירה של זיוף שטר כסף. על פי החוק, אדם המזייף או משנה שטר כסף או מנפיק שטר הנחזה ככזה, ביודעין שהוא זויף או שונה ובכוונה להונות, דינו מאסר שבע שנים. בנוסף, גם מי שמביא, מקבל או רוכש שטר כסף מזויף מחוץ לישראל, בידעו כי השטר זויף או שונה, עובר את העבירה. שטר כסף הוגדר בחוק כשטר שהוצא על ידי בנק בישראל או על ידי אדם או תאגיד המנהלים עסקי בנקאות ברחבי העולם. בנוסף, כל שטר כסף, חליפין או שטר מטבע שהוא חוקי בישראל או בארץ מוצאו.

סעיף 463 קובע כי חיקוי שטר כסף עולה לכדי עבירה. כלומר, העושה או הגורם שייעשה מסמך הנחזה כשטר כסף או כחלק ממנו, או כשטר הדומה לו מבחינה כלשהי שיש בה כדי להטעות, והמשתמש לכל צורך שהוא במסמך, דינו מאסר שלושה חודשים. על פי החוק, בית המשפט יכול לצוות על חילוט המסמך והעתקיו ועל כל מכשיר או אמצעי שבחזקת הנאשם ששימש או יכול לשמש להדפסת המסמך.

על פי סעיף 464 לחוק, מי שעושה, מוכר או מציג למכירה נייר הדומה לנייר המשמש לעשיית שטרי כסף או משתמש בנייר זה, מחזיקו ושומר אותו ביודעין וללא הרשאה או הצדק כדין בכוונה להונות, דינו מאסר חמש שנים. פעולות נוספות כגון עשיית מכשיר המשמש לעשיית נייר כאמור, חריטה על לוח שטר הנחזה כשטר כסף או חלק ממנו, לרבות שם, מילה, מספר, סימון, אות או קישוט וכד' ללא הסבר כדין או הרשאה, עולות כדי עבירה על פי סעיף 464.

העבירה בראי הפסיקה:

ברע"פ 3908/07 קיקוזשוילי נ' מדינת שיראל, נדחה ערעור של נאשם שהורשע בעבירה של זיוף שטר כסף והושתו עליו 24 חודשי מאסר בפועל. הנאשם נתפס לאחר מעקב סמוי שנערך על ידי חוקרי המשטרה בחדרו שבמלון, ונמצאו בו שטרות מזויפים בסך 200,000 דולר. הנאשם טען כי לא היה מודע לקיומם של השטרות המזויפים, אך בית המשפט פסק נגדו.

בע"פ 70015/02 קקיאשוילי נ' מדינת ישראל, נדחה ערעורו של הנאשם בעניין העונש שהוטל עליו עקב הרשעתו בעבירה של זיוף שטר כסף. הנאשם נתפס בנמל התעופה בן גוריון כאשר ברשותו מזוודה. בתוכה היו כשני מיליון דולר אמריקאיים בשטרות מזויפים. השטרות היו ארוזים בארבעים וארבע חבילות. הנאשם התכוון לעבור במסלול הירוק במכס, אך נעצר קודם לכן. על הנאשם הוטלו שנתיים מאסר בפועל, 10 חודשי מאסר על תנאי ותשלום קנס בסך 50,000 ₪.

בת"פ 36877/02/10 מדינת ישראל נ' אריאל רביבו, הורשע הנאשם בעבירות של זיוף שטרות כסף והחזקת חומר לשם זיוף שטרות כסף. במהלך שנת 2008, נערך חיפוש בביתו של הנאשם. 92 שטרות כסף מזויפים נתפסו, בסכום שעלה על 7,000 ₪. הנאשם הודה כי הוא הוריד מהאינטרנט תמונות של שטרות כסף למחשבו האישי, הדפיס אותן על נייר מסוג A4 רגיל, באמצעות מדפסת לייזר ביתית, גזר אותם והניח את השטרות במקומות שונים בביתו. זיוף השטרות היה באיכות גבוהה. הנאשם טען כי השטרות הוכנו למטרות שעשוע בלבד, וכי לאור העובדה שהזיוף נעשה באמצעות נייר רגיל, ובצורה לא מתוחכמת, הרי שלא הייתה כוונה להונות. השופט דחה את טענתו הראשונה של הנאשם והרשיע אותו בגין העבירות שפורטו לעיל.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD