עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

מאסר בפועל בגין עבירות אלימות ואיום כנגד בת זוג

5 חודשי מאסר בפועל הושתו על אדם אשר הורשע בעבירות של ניסיון תקיפת בת זוג ואיומים. השופטת התבססה בהחלטתה על מכלול השיקולים בעניינו של הנאשם. לקביעתה, חומרת המעשים, הרקע בו הם בוצעו ועברו של הנאשם הצדיקו החמרה בעונשו, בניגוד לבקשת הסנגור. עם זאת, השופטת זקפה לזכותו של הנאשם את הודאתו והתנהגותו שהביאה לקיצור הליכי המשפט.

במקרה זה, נגזר דינו של נאשם שהורשע בעבירות של ניסיון תקיפת בת זוג ואיומים. על פי הנטען בכתב האישום, בשעת לילה באחד מימי חודש אוגוסט 2004, התפתח ויכוח בין הנאשם לבת זוגתו באותה עת. היא הייתה אז בחודש השביעי להריונה. כתוצאה מהויכוח, היא נמלטה לעבר דירת שכנתה. הנאשם רדף אחריה, ניסה לתקוף אותה ואיים עליה כי יהרוג אותה. לאחר שהמתלוננת הגיעה לבית שכנתה, הנאשם ניסה לתקוף אותה, והשכנה חצצה בין השניים. ילדי בני הזוג נכחו במקום וצפו בהתרחשות האירועים. הנאשם כפר במיוחס לו והתיק נקבע לשמיעת ראיות. אז, הושג הסדר טיעון בין הצדדים ובמסגרתו תוקן כתב האישום. הנאשם הודה במיוחס לו והורשע בעבירות שפורטו לעיל.

טיעוני הצדדים

התביעה הביעה עמדה מחמירה בעניינו של הנאשם. בית המשפט התבקש להשית עליו עונש מאסר בפועל ומאסר על תנאי, בנוסף להפעלת עונש מאסר על תנאי בן שמונה חודשים שהיה תלוי ועומד נגד הנאשם. הדגש בטיעוני התביעה היה על כך שהנאשם לא השכיל להפנים את חומרת התנהגותו האלימה כלפי בת זוגתו, ולא פעל לשינוי אורח חייו.

מנגד, הסנגור פרש את קורות חייו של הנאשם בהרחבה. לטענתו, הנאשם עשה ניסיונות רבים לשנות את מנהגיו; הוא לא היה איש אלים מטבעו; בעת ניהול ההליך הוא היה כבן 53 וחייו היו מורכבים. כמו כן, נטען כי לא הייתה התאמה בין מדרג החומרה של המעשים שיוחסו לו לעומת העונש אשר היה צפוי לו, במידה והיה מופעל עונש המאסר על תנאי. לדידו, לאור הנסיבות היה ניתן להסתפק בהארכת המאסר על תנאי ותו לאו.

דיון והכרעה

השופטת ציינה כי בגזירת עונשו של הנאשם היה לאזן בין מספר שיקולים. מחד גיסא, אינטרס הציבור בדבר ענישה חברתית ושוויונית, שתביא להרתעה וריסון. מאידך גיסא, אישיותו של הנאשם, תוך הבנת תכונותיו, רקעו האישי והחברתי, צרכיו הפרטניים, גילו ועברו הפלילי וכן סיכוי שיקומו. השיקול של אינטרס הציבור הנחה את השופטת לתת משקל רב לחומרת מעשי הנאשם, לרקע ולנסיבות בהן התרחשו האירועים. שכן,

הנאשם הורשע בעבר בגין מעשי אלימות כלפי בת זוג ולכן הוא היה מועד למעשים דומים. בנוסף, נגד הנאשם היה תלוי ועומד עונש מאסר על תנאי בשל הליך שהתנהל בסמוך למקרה דנן. השופטת ציינה לרעה גם את התנהלותו של הנאשם בתקופת החסד שניתנה לו על ידה, בה התאפשר לו להוכיח את רצינות כוונותיו להיגמל מסמים. זאת לאור טענתו כי התמכרות זו הייתה המקור להתנהגותו. ניסיונות מערכת המשפט לסייע לנאשם בטיפול בהתמכרות נכשלו. קצינת המבחן דיווחה שמרכז הגמילה מסר לה כי הנאשם עזב את המרכז בטרם סיים את תהליך הגמילה הפיזית.

כלומר, הוא התקשה לעשות שינוי משמעותי בחייו. גם ההליך השיפוטי בעניינו לא דרבן אותו להגיע לתוצאה חיובית מינמאלית. התנהגות זו הובילה לכך ששירות המבחן נמנע מהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם. לטענת הסנגור, לנאשם הייתה מוטיבציה לגמילה ובשל קשיי מימון הוא נאלץ לעזוב את המרכז. מנגד, לגישת השופטת, הנאשם הוכיח בהתנהלותו כי הוא לא היה בשל לתהליך גמילה מקצועי ומסודר.

על כן, כל עוד הנאשם המשיך לצרוך סמים, התנהלותו סיכנה את סביבתו ופן של חומרה יתרה נוסף למעשיו. לאור זאת, האינטרס הציבורי חייב הטלת עונש משמעותי. מנגד, לזכותו של הנאשם נזקפה הודייתו, הבנת הבעייתיות שבהתנהגותו ואת תרומתו לקיצור הליכי המשפט. השופטת ציינה כי היא התחשבה אף בנסיבות חייו הקשות של הנאשם. לבסוף, לאחר איזון בין השיקולים השונים, נדחתה בקשת הסנגור להארכת המאסר על תנאי. לדעת השופטת, היה מקום להפעיל מאסר זה ולהטיל על הנאשם עונש נוסף. משכך, נגזרו על הנאשם חמישה חודשי מאסר בפועל, הופעל עונש המאסר על תנאי שהיה תלוי על ראשו של הנאשם והוטל עליו עונש מאסר על תנאי נוסף למשך שבעה חודשים.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

עונש על עבירת מעשה מגונההימנעות מהרשעת קטין למרות הודאה בביצוע עבירות תעבורה חמורות
האם שיתוף פעולה עם שירות המבחן יכול להשפיע על גזר הדין?האם חלוף זמן הוא שיקול במתן גזר דין בגין עבירות מין?
שימוש במידע פנים על ידי איש פנים - גזר דיןגזר דין חמור לפדופיל - 45 שנות מאסר בפועל
גזר דין בגין עבירות נשק - האם תוחמר הענישה?סטייה מהסדר טיעון מקל שהושג עם גנב רכב מהשטחים
עבירות בין על ידי קטין ומאסר בפועלהקטינים אשר הרגו את לאנס וולף הורשעו בגרימת מוות ברשלנות
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD