עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

משפט פלילי - הסתה לגזענות

אחד מעקרונות היסוד בדמוקרטיה הינו חופש הביטוי. המדינה מגינה על עקרון זה באמצעות שורת חוקים והלכות משפטיות, אך ההגנה אינה מוחלטת. קרי, ישנם חוקים האוסרים על אמירות מסיתות, לרבות הסתה לגזענות. תכליתה של העבירה היא למנוע מצב בו אדם ינהג בגזענות כלפי אחר. יתרה מזאת, במופעה הקיצוני של העבירה, אדם אחד עלול להוביל לכך שקבוצה שלמה תנהג בגזענות ואפליה כלפי קבוצה אחרת, השונה ממנה מבחינה דתית, גזענית, אתנית לאומית וכו'.

רק לאחרונה פרסמו חמישה רבני ערים בארץ גילוי דעת הטוען שעל פי ההלכה, אסור למכור או להשכיר דירות וקרקעות בישראל למי שאינו יהודי. לדעת משפטנים רבים, היה בגילוי דעת זה משום הסתה לגזענות, אך היועץ המשפטי לממשלה החליט שלא להעמיד את הרבנים לדין בגין אמירות אלו. זאת משום שלא התעורר חשד להסתה לגזענות אשר הצדיק חקירה פלילית. על החלטה זו נשמעו ביקורות רבות בציבור ונטען כי היא פוגעת בעקרון שלטון החוק.

מנגד, בשנת 2010 הורשע פעיל הימין נועם פדרמן בעבירת ההסתה, לאחר שהתבטא בבוטות בתוכנית הטלוויזיה "לימוזינה", בהנחייתו של גיל ריבה וקרא לגירוש ערבים מהארץ. נגד פדרמן הוגש כתב אישום שהחיל 25 סעיפים של הסתה לגזענות, אך לבסוף הוא הורשע רק בסעיף אחד. הוא נידון לארבע חודשי מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות.

מהי הסתה לגזענות?

עבירת ההסתה לגזענות מוגדרת בסעיף 144 לחוק העונשין. על פי ההגדרה, גזענות הינה רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות אלימות או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלק מהאוכלוסייה בשל השתייכות לגזע או מוצא אתני מסוים, או בשל צבע עור. יתרה מזאת, החוק אוסר על פרסום דבר מתוך מטרה להסית לגזענות. העונש לצד עבירה זו הוא עד חמש שנות מאסר בפועל, כאשר אין הכרח כי פרסום הדבר אכן הוביל לגזענות בפועל או שהיה בו אמת. פרסום הדבר יכול להיות על ידי העלתו בכתב, הדפסתו או באמצעות מחשב או כל מוצג חזותי אחר, לרבות אמצעי שמיעתי שעשוי להעלות מילים או רעיונות.

בע"פ 2831/95 הרב עידו אלבה נ' מדינת ישראל, נקבע כי על מנת להרשיע בגין עבירה זו, על בית המשפט לבחון האם הפרסום נעשה במטרה להסית לגזענות. מרכז הכובד של העבירה אינו בעצם הפרסום או תוכנו, אלא במטרה הפסולה שלשמה הוא נעשה. למשל, בע"פ (י-ם) 1517/98 יואל לרנר נ' מדינת ישראל, הורשעו עורכי ספר הזיכרון לברוך גולדשטיין בהסתה לגזענות. נפסק כי דברי הסתה לגזענות פנו לקהל מוגדר, אשר היה אמור להתוודע לדברים ולהיות מושפע מהטקסט וממעשיו הפסולים של גולדשטיין.

בנוסף, הסתה לגזענות ופרסום דברי גזענות יכולים להיות מכוונים לקהל בלתי מוגדר כגון, עוברי אורח ברחוב בו רוססה כתובת נאצה או קהל קוראים של עיתון בו פורסמה כתבה גזענית. על פי סעיף 144ד לחוק, גם החזקת פרסום שמטרתו הסתה לגזענות עולה לכדי עבירה פלילית. המחזיק צפוי לעונש של עד שנת מאסר בפועל. הכוונה היא להחזקת קלטות, ספרים, כרזות או כל מוצר אחר אשר יש בו כדי להביא להסתה לגזענות.

מה בין חופש הביטוי לאמירות גזעניות?

בשל המתח הקיים בין אמירת דברי גזענות לחופש הביטוי, נקבעו בחוק סייגים לאחריות הפלילית בגין עבירת ההסתה. החריגים קבועים בסעיף 144ג, שעוסק בפרסום מותר. החריגים מתייחסים למצב בו פורסם דין וחשבון שלא מתוך מטרה להביא לגזענות, או למצבים של פרסום כתבי דת ותפילה, או מעשה שהוא חלק משמירה על פולחן דתי, כל עוד לא נעשה למטרות הסתה לגזענות. במקרים אלו, עורך השופט איזון בין חופש הביטוי וחופש הדת והפולחן אל מול האינטרס הציבורי שבמניעת הסתה לגזענות. לכן, ההכרעה בדבר התקיימות העבירה הינה תלוית נסיבות ומשקפת את המדיניות המשפטית הראויה באותו מקרה, לדעת השופט.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD