עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

עבירות זיוף

עבירות הזיוף חולשות על תחומים רבים. בחוק העונשין קבועות עבירות של זיוף מסמך, זיוף שטר, זיוף מטבע, זיוף בידי עובד ציבור ועוד. לאור התמורות הטכנולוגיות שחלו בעשורים האחרונים, מלאכת הזיוף השתכללה וכיום המחשב משמש לא פעם ככלי מרכזי לביצוע זיופים למיניהם. הזייפנים משתמשים, לא אחת, במחשבים, על מנת לזייף מסמכים רשמיים כגון דרכונים, צוואות ואף החלטות שיפוטיות. סעיף 414 לחוק העונשין מגדיר מהו זיוף מסמך. הכוונה היא לעשיית מסמך הנחזה להיות אשר איננו ועשוי להטעות, או שינוי מסמך בכוונה לרמות, או ללא סמכות כחוק, באופן הנחזה כאילו השינוי נעשה מכוח סמכות שבדין.

לחלופין, חתימת מסמך ללא סמכות, בשם המורשה, באופן העשוי להיחזות כאילו המסמך נחתם בידי מורשה. בהגדרת מסמך נכללים בולים, שיקים בנקאים, מכתבים, דרכונים, תצהירים, אישורים משפטיים, תעודות זיהוי ואישורי רכב. העונש לצד עבירה זו הוא עד שנת מאסר בפועל. אולם, אם המסמך זויף בכוונה לקבל באמצעותו דבר, העונש הוא עד 3 שנות מאסר בפועל. אדם אשר משתמש במסמך מזויף ביודעין, מבצע עבירה של שימוש במסמך מזויף לפי סעיף 420 לחוק. השימוש יכול לבוא לידי ביטוי בהגשת המסמך, הנפקתו והקראתו, לרבות ניסיון שימוש שלא יצא לפועל. העונש לצד עבירה זו הוא שנת מאסר אחת. במידה והשימוש נעשה בכוונה לקבל באמצעותו דבר, העונש הוא עד 3 שנות מאסר בפועל.

סעיף 462 לחוק מגדיר את עבירת הזיוף של שטר כסף, אשר העונש לצדה הוא עד שבע שנים. עונש זה מוחל גם על המזייף מטבעות, כפי שנקבע בסעיף 471. כאמור, העונש הצפוי בגין עבירת הזיוף משתנה ממקרה למקרה ובתאם לנסיבות. על בית המשפט לבחון מה היה הדבר אשר זויף, והאם המזייף ידע על כך והיה מעורב בעניין.

דוגמאות מהפסיקה:

זיוף מסמך – בע"פ 6391/93 הורשע אריה גולדין, שהיה מנכ"ל חברת השקעות בזיוף מסמך על מנת לקבל דבר. במסגרת פעילותו כמנכ"ל, הוא פתח חשבונות בנקים על שם החברה, ללא אישור ההנהלה, וגרם למשקיעים להפקיד כספים בחשבון ללא ידיעת החברה. הוא השתמש בחתימות מזויפות של מנהלים ובעלי הרשאות להוציא כספים מאותם חשבונות, והעבירם לחשבונות אישיים שלו. בנוסף, הוא זייף חתימות על גבי שיקים. בדרך זו, מעל גולדין בכספי החברה ושלשל לכיסו הפרטי מיליוני שקלים.  במקרה אחר, נתפס תושב העיר ראשון לציון שנחשד בזיוף צ'קים באמצעות המחשב. הצ'קים שזויפו טרם יצאו מרשות בעליהם, ולמרות זאת, הופצו ונפרעו בחשבונות בנקים שונים. הזיוף נעשה באמצעים מתוחכמים כך שגם נציגי הבנקים עצמם, בהם הופקדו הצ'קים, לא זיהו כי מדובר בזיוף.

זיוף שטר – ברע"פ 3908/07 הורשע הנאשם בעבירה של זיוף שטר כסף והושתו עליו 24 חודשי מאסר בפועל. הנאשם נתפס לאחר מעקב סמוי שנערך על ידי חוקרי המשטרה בחדרו שבמלון, ונמצאו בו שטרות מזויפים בסך 200,000 דולר. הנאשם טען כי לא היה מודע לקיומם של השטרות המזויפים, אך בית המשפט פסק נגדו. במקרה דומה, נעצר נאשם בחשד לזיוף מטבע. הוא נעצר לאחר שרכש מערכת לחיצה הידראולית, יחד עם מספר אנשים נוספים, במטרה לייצר מטבעות של 10 ₪. לאחר רכישת המכונה, העביר החשוד את המכונה למשקו של אדם אחר, תיאם בין גורמים שונים לצורך השגת מספיק אמצעים להפעלתה ולבסוף ייצר מטבעות מזויפים באמצעות המכונה והגלופות.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD