עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

מהן עבירות משחקים אסורים, הגרלות והימורים?

משחק מזל, הימור על תחרויות ספורט או משחק קלפים בו מתערבים על כסף, יכולים לעלות לכדי ביצוע עבירה על פי חוק העונשין. סימן י"ב לחוק עוסק במשחקים אסורים, איסור ארגון והשתתפות בהגרלות והימורים והחריגים לכך.

מהו משחק אסור?

סעיף 224 מגדיר מהו משחק אסור ומקום עריכתו, וכן מהם הגרלה והימור. על פי החוק, משחק אסור הוא כל משחק שבו אדם עשוי לזכות בכסף, שווה כסף או טובת הנאה, בהתאם לתוצאות המשחק, כאשר התוצאות תלויות בגורל יותר מאשר ביכולת או הבנה. קרי, על מנת להוכיח קיומו של "משחק אסור", צריכים להתקיים שני תנאים במקביל. הראשון, על המשחק להיות כזה שניתן לזכות בו בתמורה חומרית או טובת הנאה, בהתאם לתוצאות המשחק. התנאי השני הוא שהתוצאות תלויות בגורל יותר מאשר במידת ההבנה של המשתתף, או יכולתו במשחק. בהתאם להגדרה בחוק, משחק אסור כולל גם מכונות מזל, כל עוד השפעת המזל על התוצאה במשחק גדולה מהשפעת ההבנה או יכולת המשחק.

מקום משחק אסור הוא כל מקום ציבורי, או מקום שפתוח לבני אדם מסוימים וניתן לערוך בו משחק אסור. בעניין זה, החוק לא מבדיל בין מקום אשר מוחזק רק לשם קיום המשחקים או שהוא מוחזק גם למטרות נוספות כגון, מגורים. הגרלה הינה הסדר אשר מאפשר זכייה בכסף (או בשווה כסף) או בטובת הנאה על ידי "הרגלת גורלות" או כל אמצעי אחר, וזאת כאשר הזכייה תלויה פחות ביכולת או ידע ויותר במזל. לעומת זאת, הימור הוא הסדר בו זכייתו של פלוני תלויה בניחושו של דבר. הימורים נפוצים ומקובלים הינם הימורי ספורט.

סעיף 225 קובע כי מי שמארגן הגרלות או הימורים, או עורך משחקים אסורים, הגרלה או הימור, דינו, מאסר שלוש שנים. לחלופין, ניתן להטיל עליו קנס. על פי סעיף 226, המשחק משחק אסור, דינו מאסר שנה או קנס. בסעיף 227 לחוק נקבע כי מי שמפיץ, מוכר או מציע כרטיסים או כל דבר אחר המעיד על זכות להשתתף בהגרלה או הימור, דינו מאסר שנה אחת או קנס. המחזיק או מנהל מקום משחקים אסורים, או מקום לעריכת הגרלות או הימורים, דינו מאסר שלוש שנים, או קנס. זאת בהתאם לסעיף 228. בהמשך הסעיף נקבע כי המשכיר מקום לשם עריכת משחקים אלו, תוך מודעות לאופן השימוש במקום, דינו מאסר לתקופה של שישה חודשים, או קנס.

עם זאת, יש לציין כי על פי סעיף 230, הוראות החוק לא חלות על משחק, הימור או הגרלה אשר לא חורגים מגדר שעשוע או בידור, עריכתם מכוונת לקהל אנשים מסוים והם לא נערכים במקום משחקים אסורים. בנוסף, כאשר שר האוצר התיר מראש עריכת משחק אסור או הגרלה, או שמדובר בהימור שעורך מפעל הפיס, לא תהיה תחולה לחוק.

דוגמאות מהפסיקה:

בעת"מ 455/02 מדינת ישראל נ' תשעים כדורים, נקבע כי משחקי בינגו שנערכו במועדון לא קיימו את תנאי סעיף 230 והיוו עבירה פלילית. כלומר, משחק הבינגו נחשב כמשחק אסור, היות ועריכתם כוונה לקהל חברים רחב, בעת שהחברות במועדון לא הייתה בעלת משמעות או משקל. בנוסף, הפרסים שניתנו היו יקרי ערך וחרגו מהתנאי של משחק לשם שעשוע. בשל קביעה זו, לא ניתן למקום רישיון עסק. ברע"פ 9140/99 עמוס רומנו ואחרים נ' מדינת ישראל, נפסק כי החזקת מועדון משחקים שבו משחקים במכונות משחק תמורת נקודות הניתנות לרכישה כספית, הינה עבירה פלילית. זאת למרות שאת הנקודות לא היה ניתן לפדות בכסף במקרה זה.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD