עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

עבירות מין – מהו מעשה מגונה?

חוק העונשין קובע מדרג חומרה בין עבירות המין השונות. העבירה השנייה בחומרתה, לאחר אונס, היא עבירת המעשה המגונה. לחברה יש אינטרס ציבורי נכבד במניעתן ובהעמדה לדין של נאשמים בגינם. היקף מעשים אלו הוא רחב והנאשמים בגין מעשים אלו הינם מכל קצוות הקשת. רק לאחרונה הורשע נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, בגין עבירת האינוס ומעשה מגונה, לאחר שביצע מעשים מיניים אסורים בשלוש נשים שונות אשר היו כפופות למרותו.

סעיף 348 לחוק מגדיר מהו מעשה מגונה. על פי ההגדרה, מדובר במעשה שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני הנעשה ללא הסכמה של אחד מהצדדים. קרי, מדובר בהגדרה רחבה, והתנהגויות שונות נכנסות לגדרה, כמו נגיעה באיברים מוצנעים, חשיפת איבר מין בפומבי וכו'. עם זאת, ישנה הבחנה בין מעשה מגונה שמתרחש בפומבי ולא כולל קיום מגע כלשהו בקורבן העבירה לבין מעשה מגונה שהתרחש מול הקורבן בלבד וכלל מגע מיני מסוים. העונש על האחרון חמור לעומת העונש שנגזר על הנאשם בגין המעשה הראשון.

הפסיקה התקשתה בהגדרת המונח "מעשה מגונה". שכן, ניתן לפרש התנהגויות ומופעים רבים כמעשה מגונה בהתאם לנסיבות התרחשותן. קרי, מדובר בתחום הנתון לפרשנות אישית של כל אחד מהמעורבים האירוע. היסוד המשותף הקיים בכל התנהגויות אלו הוא האופי מיני של המעשה הלא צנוע והלא מוסרי כפי שהוא נתפס על ידי המתבונן מהצד.

בחינת אופי המעשה הינה אובייקטיבית. בנוסף, ישנו קושי בשל התנאים בהם מתרחשת העבירה. אין חולק כי מעשה מגונה פוגע בקורבן, בפרטיותו, בכבודו ולעיתים אף בגופו. המעשה פוגע אף במבצע העבירה, אשר מבצע את המעשים ללא כוונה או מודעות לפגיעה, ובכך אף פוגע בכבודו שלו. המעשה נחשב כעבירה פלילית גם אם קורבן העבירה הסכים לביצועו ובמקרים בהם ההסכמה הושגה באמצעות רמייה. כלומר, מבצע העבירה מנצל את כוחו, סמכותו או מרותו על מנת לבצע את המעשה, או במקרה בו הקורבן הוא קטין מתחת לגיל ההסכמה. קרי, עוד לא מלאו לו 14 שנים. נסיבות המקרה משפיעות על רף הענישה, שכן יש דרגות ענישה שונות המוגדרות בחוק:
 

  • העונש על מעשה מגונה שהתבצע בפומבי בפני אדם אחר שגילו מעל 16 שנים, וללא הסכמה מצידו הוא עד שנת מאסר. במידה והמעשה התבצע בפני אדם שגילו מתחת ל-16 שנים, העונש לצד העבירה הוא שלוש שנות מאסר.
  • מעשה מגונה שהתבצע שלא בפומבי בקורבן שמלאו לו 18, העונש לצדו הוא שנתיים מאסר. אם גיל הקורבן מעל 14 שנים אך פחות מ- 18, העונש יעמוד על ארבע שנות מאסר.
  • מעשה מגונה שהתבצע שלא בפומבי, תוך שימוש בכוח וללא הסכמה, העונש יהיה שבע שנות מאסר. הכוונה היא למקרים בהם מבצע העבירה השתמש באלימות לשם השגת הסכמה מצד הקורבן, או שההסכמה לא הייתה תקפה היות והקורבן לוקה בשכלו או בנפשו, או שעוד לא מלאו לו 14 שנים.
  • המעשה המגונה החמור ביותר הוא מעשה מגונה בנסיבות חמורות. נסיבות אלו כוללות ביצוע של מעשה מגונה בקטין שעוד לא מלאו לו 16 שנים, התעללות תוך כדי ביצוע המעשה, גרימת חבלה או איומים בנשק, או ביצוע של מעשה מגונה בצוותא. העונש לצד עבירה זו הוא עשר שנות מאסר.

למשל, במקרה אחד, פלוני התגורר עם המתלוננת ושידל אותה להמשיך לעסוק בזנות. בשלב מסוים, התעורר חשדו כי היא מחביאה ממנו כסף. משכך, הוא נהג להפשיט אותה ולערוך חיפוש בגופה, לרבות באיבר מינה, על מנת לגלות כסף שהוסתר, בניגוד להסכמתה. בית המשפט קבע כי היה זה מעשה בזוי בעלה לכדי ביצוע מעשה מגונה. הוא נידון לחמש שנות מאסר בפועל.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD