עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

פלילים - מהי עבירת שוד?

שוד הוא מעשה גניבה שנעבר בנסיבות מחמירות. כלומר, תוך שימוש באלימות או איומים ולעיתים באמצעות כלי נשק. זאת על מנת להשיג את הדבר הגנוב או כדי למנוע התנגדות לגניבה או כדי להתגבר עליה. בזמן ביצוע השוד, בעל הנכס מודע ללקיחת הרכוש ומנוע מלהתנגד בשל החשש בשל החשש לנזק גופני שלו או של סביבתו. 

אחת מפרשיות השוד המפורסמות בארץ הייתה שוד הבנקים בין השנים 1989 ל–1990 . 22 בנקים נשדדו על ידי אדם אחד בשם רוני ליבוביץ. ליבוביץ' נתפס בעת שניסה לבצע את השוד ה–23 וזכה לכינוי "האופנובנק" (משום שנהג לברוח מזירת השוד באמצעות אופנוע). לאחר שנתפס, נידון האופנובנק ל–14 שנות מאסר בפועל וזכה לחנינה מהנשיא בשנת 1998.

הגדרת העבירה

סעיף 402 לחוק מגדיר "שוד" כגניבה המלווה במעשה אלימות או איום באלימות כלפי הקורבן או הנכס. מעשה האלימות נועד להשיג את הדבר הגנוב או למנוע התנגדות לגניבתו ולהתגבר עליה, אם התעוררה. קרי, ישנה תכלית מוגדרת למעשה האלימות והיא השגת הדבר או מניעת התנגדות לגניבתו. עם זאת, בחוק לא מופיעה דרישה להתרחשות האלימות בד בבד עם נטילת הנכס. די בהתרחשות תכוף לגניבה או לאחריה. לעיתים, ניתן להסתפק באלימות בה נקט הנאשם שלא למטרות שוד, אם נעשה בה שימוש ביודעין למטרות גניבה. כלומר, הנאשם נטע פחד בלב קורבנו באמצעות הפחדתו על ידי האלימות שננקטה.

בע"פ 5299/92 אבנר הררי נ' מדינת ישראל נקבע שמידת האלימות שדרושה לצורך הרשעה בעבירת שוד תלויה בכוחנות התקיפה ולא במידת הכאב שנגרם לקורבן. קרי, הפעלת כוח פיזי לשם לקיחת נכס שהוחזק על ידי אחר, בגלוי ובמודעות עולה לכדי ביצוע שוד, גם אם קורבן העבירה לא מגלה התנגדות. בנוסף, לא מדובר רק באלימות פיזית.

ההגדרה כוללת חלופה למעשה אלימות – איום. על פי ההלכה המשפטית ברע"פ 2038/04 שמואל לם נ' מדינת ישראל, נקבע כי מעשה האיום צריך להתייחס למעשה אלימות כלפי אדם או הנכס. ההחלטה האם אמירה כלשהי אכן מאיימת מתקבלת על פי מבחן אובייקטיבי מנקודת מבטו של "האדם הסביר", ולא על פי נקודת מבטו של המאוים. הבחינה נעשית בתוך ההקשר בו ניתן הביטוי ולא במנותק מהנסיבות. בנוסף, בית המשפט בוחן את המסר שהיה גלום בביטוי. למשל בת"פ (י – ם) 310/95 מדינת ישראל נ' לוי, נקבע כי דרישה של אדם מאחר ליתן לו כסף, אף אם היא מטילה פחד בלב האחר, אינה איום. העונש לצד עבירת השוד הינו 14 שנות מאסר. שוד שבוצע בנסיבות מחמירות כגון שימוש באמצעי נשק, או שהיה בחבורה, העונש לצדו הוא 20 שנות מאסר.

עבירת השוד בראי בית המשפט

עבירת השוד פוגעת הן ברכושו של הקורבן והן בביטחונו האישי. בשל כך, השופטים רואים את מעשי השוד כחמורים במיוחד ומטילים עונשי מאסר בפועל לתקופה משמעותית. לצד זאת, בכל מקרה נשקלות הנסיבות הפרטניות של הנאשם במהלך גזירת עונשו.

שוד פיצוציה
- בית המשפט המחוזי בבאר שבע השית על תושב אילת ששדד פיצוציה באיומו סכין 30 חודשי מאסר. הנאשם, יחד עם אדם נוסף, נכנס למקום כשהוא נשא סכין ועטה על פניו כובע גרב. הוא נכנס מאחורי הקופה ודרש מהמתלונן את הכסף, תוך שהוא מנפנף בסכין. המתלונן היסס והאדם הנוסף הצמיד את הסכין לבטנו. השניים לקחו את הכסף מהמקום ונמלטו, תוך גרימת הרס לפיצוציה.

שוד יהלומים – בית המשפט העליון קבע שבמקרה בו הנאשם ניסה להוציא מזוודת יהלומים בכוח מידי המתלונן עלה לכדי שוד. במהלך התקרית, ידית המזוודה נקרעה ונותרה בידי המתלונן ואילו המזוודה נלקחה על ידי הנאשם שנמלט מהמקום עם חברו. נקבע כי האדם נטל את החפץ שהיה בחזקתו של אחר שלא על מנת להחזירו תוך הפעלת כוח פיזי ולכן הוכחו יסודות עבירת השוד. 7 שנות המאסר שהושתו על הנאשם נותרו על כנן גם כן.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD