עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

עבירת פריצה והתפרצות

חוק העונשין כולל חלק של עבירות רכוש. עבירות מסוג זה כוללות מרכיב של פגיעה ברכוש במכוון ובזדון. אחת מעבירות הרכוש הינה עבירת פריצה והתפרצות. פורץ הוא מי שנכנס לבניין ללא רשות, על ידי שבירת חלון או ביצוע כל פעולה אחרת, אלימה או לא, שעזרה לו להיכנס לבניין.

עבירת הפריצה והתפרצות מוגדרת בסעיף 405 לחוק העונשין. על פי ההגדרה, אדם השובר חלק חיצוני או פנימי של בניין במטרה להיכנס אליו ללא רשות, נקרא פורץ. לחלופין, במידה והאדם פותח באמצעות מפתח, משיכה, דחיפה, הרמה או כל דרך אחרת - דלת, חלון, תריס או כל דבר שנועד לסגור פתח בניין או פתח מעבר מחלק לחלק בבניין, נקרא פורץ. קרי, גם כניסה לא אלימה למבנה ללא היתר, או כניסה באמצעות פתח שלא מיועד לכניסה כגון ארובה, תיחשב לפריצה. יתרה מזאת, גם מי שנכנס לבניין באיום, תחבולה או קנוניה עם אדם שבבניין, רואים אותו כפורץ.

הערך המוגן בעבירה זו הינו ביטחון הציבור. על כן, מקרים של פריצה הינם חמורים מאוד. זאת היות והם מהווים סכנה לשלום הציבור וביטחונו. בשל כך, גם נאשם אשר נתפס בנסיבות מחשידות ולא הוכח כי הוא ביצע פריצה, צפוי לעונש מאסר של 5 שנים בפועל. נסיבות מחשידות מתעוררות כאשר אדם נתפס וברשותו כלי פריצה, אך אין לו הסבר סביר לנשיאתם; הוא מנסה להסוות עצמו באמצעות השחרת פניו, הסתתרות, או כל דרך אחרת, או שהוא מחזיק בנשק או במכשיר אחר שעלול לסכן או לפגוע בסביבה.

כמו כן, ישנה הבחנה בחוק בין מקרי פריצה למקום ללא כוונה לבצע עבירת גניבה או כל פשע אחר, לבין מקרים בהם לאחר הפריצה, בוצעה גניבה, או כל עבירה אחרת. במקרה הראשון, העונש הוא עד 5 שנות מאסר בפועל. להבדיל, במקרה השני, העונש הוא עד 7 שנות מאסר בפועל.

בנוסף, ישנה הבחנה בין פורץ, מתפרץ ונכנס, על מנת להתאים את הענישה לנסיבות המקרה. כאמור, פורץ הוא אדם אשר משתמש בכוח או בכלים על מנת להיכנס למבנה. נכנס הוא אדם המכניס חלקים מגופו או מהכלי בו הוא משתמש לבניין. אדם מתפרץ הוא אדם אשר פורץ את הבניין ונכנס אליו, או לחלופין, יוצא ממנו. סעיף 408 קובע את עבירת הפריצה החמורה ביותר – מקרים בהם נעשה שימוש בנשק במהלך הפריצה. במקרה זה, דינו של הנאשם הוא כפל העונש הקבוע לצד העבירה.

עבירת פריצה בראי בתי המשפט

כאמור, לעבירת הפריצה חלופות רבות החל מהגדרת הנאשם כפורץ, נכנס או מתפרץ וכלה במטרת הכניסה לבניין, אופי הבניין ודרך הכניסה. עבירת פריצה שבוצעה לשם ביצוע עבירות אחרות – במקרים רבים בהם מורשעים נאשמים בביצוע עבירות מין שונות, הם מורשעים בנוסף בעבירת הפריצה. זאת היות וטרם ביצוע עבירת המין, נכנס הנאשם לבית הקורבן, או למקום אחר, כגון מבנה נטוש, ללא היתר. דוגמא נוספת לפריצה שבוצעה לשם ביצוע עבירה נוספת הינה מקרה בו נאשם נכנס למבנה בו לנו חיילי צה"ל עת אבטחו ישוב בדרום הר חברון, לשם גניבת נשק.

ניתן לציין גם מקרה בו שלושה נאשמים נתפסו במהלך נסיעה לירושלים ברכב שכור, לאחר שניסו להימלט מרכב המשטרה. לאחר מרדף, נעצר הרכב ובתוכו נמצאו חוט ניילון ואבקת טלק, שלושה כובעי גרב וזוגות כפפות, אגדים, לום, חבל פשתן וזוג נעלים. אחד מהנאשמים נשא עמו אקדח. לא ניתן כל הסבר להמצאות הכלים על ידי הנאשמים. לכן, השופט קבע כי נסיעה זו, שהתקיימה בשעת לילה מאוחרת, בצירוף הפריטים סיפקה תשתית בטוחה להרשעת השלושה בכוונה לבצע פריצה. 
הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD