עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

ריגול וריגול חמור

בחוק העונשין קיים פרק שקובע שורת עבירות ביטחוניות. לעבירות אלו משנה חומרה שכן, ביצוען עלול לפגוע בביטחון המדינה ותושביה. אחת מהעבירות החמורות ביותר בפרק זה היא עבירת הריגול. משמע, איסוף מידע והעברתו לגורם עוין. העברת המידע יכולה להיעשות בכוונה או עקב רשלנות האדם. הנאשמים בגין עבירה זו נידונים לעונשים חמורים ודוגמא לכך היא ענת קם, אשר הורשעה בעבירת ריגול חמור במסגרת הסדר טיעון. קם נעצרה לאחר שהעבירה מסמכים צבאיים סודיים לכתב עיתון הארץ. במהלך החקירה התברר כי במהלך שירותה הצבאי, קם צרבה על גבי תקליטורים 2,000 מסמכים מסווגים ללא היתר. היא נדונה לארבע וחצי שנות מאסר.

עבירת הריגול קבועה בסעיף 112 לחוק העונשין. על פי הסעיף, מי שמסר ידיעה והתכוון לפגוע בביטחון המדינה, דינו מאסר חמש עשרה שנים. בנוסף, מי שהשיג, הכין, אסף, החזיק או רשם ידיעה והתכוון לפגוע בביטחון המדינה, דינו מאסר עשר שנים. אין הכרח כי הידיעה תהיה נכונה. סעיף 113 מגדיר מהו ריגול חמור והוא כולל מספר חלופות. על פי החלופה הראשונה, מי שמסר ידיעה סודית כשאינו מוסמך לכך והתכוון לפגוע בביטחון המדינה, דינו מאסר עולם. החלופה השנייה קובעת כי מי שהשיג, אסף, רשם, החזיק או הכין ידיעה סודית כשאינו מוסמך לכך, דינו מאסר שבע שנים.

במידה והפעולה נעשתה על מנת לפגוע בביטחון המדינה, העונש הוא חמש עשרה שנות מאסר. אם הנאשם מוכיח כי לא עשה דבר שלא כדין כדי להשיג ידיעה סודית, או כאשר השיג, אסף, רשם או החזיק אותה בתום לב ולמטרה סבירה, קמה לו הגנה מפני הרשעה בגין החלופה השנייה בסעיף 113 לחוק. ידיעה סודית מוגדרת כידיעה אשר ביטחון המדינה מחייב לשמור אותה בסוד או, ידיעה הנוגעת לעניינים שהוכרזו כסודיים באישור הממשלה וועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

לחלופין, מדובר בידיעה אשר תוכנה, צורתה, סדרי החזקתה, נסיבות קבלתה או מקורה מעידים על החובה לשמור אותה בסוד. אז, קמה חזקה לפיה ביטחון המדינה מחייב לשמרה בסוד. עם זאת, חזקה זו ניתנת לסתירה. ככלל, רמת הענישה בעבירות אלו הינה חמורה. עם זאת, בית המשפט בוחן כל מקרה לנסיבותיו ובודק כיצד האדם אסף מידע והשיג את הידיעה והאם הדבר נעשה בכוונה או עקב רשלנות, בתום לב או בזדון.

העבירה בראי הפסיקה:

בפ"ר 5/97 מדינת ישראל נ' יהודה בן משה גיל, הורשע הנאשם בעבירה של ריגול חמור לפי סעיף 112. גיל התגייס למוסד בשנת 1970. מספר שנים לאחר מכן, הוא יצר קשר עם קצין בכיר בצבא הסורי על מנת לקבל מידע בטחוני, שהופץ בקהילות המודיעין בישראל. לאחר פרישתו מהמוסד, הוא המשיך לשמור על קשר עם הקצין הסורי מטעם המוסד. בשלב מאוחר יותר הוא הפסיק את הקשר עם הקצין הסורי על דעת עצמו והחל להעביר לממונים עליו מידע שקרי. בנוסף, הוא שמר ברשותו סכומי כסף אשר היו אמורים להיות מועברים לקצין הסורי. בית המשפט הרשיע אותו בעבירת הריגול וגניבה בידי עובד ציבור.

בת"פ 408/00 מדינת ישראל נ' ראזק ואח', הורשעו שני נאשמים בעבירות ביטחון שונות. על פי כתב האישום, שני הנאשמים פגשו במועדים שונים בחודש יוני 2000 קרוב משפחה שהיה פעיל חיזבאללה, סמוך לגבול לבנון. קרוב המשפחה הציע להם להתגייס לארגון. הם הסכימו והחלו לאסוף מידע אודות פעילות צה"ל באזור גבול לבנון. את המידע הם העבירו לקרוב משפחתם באמצעות טלפון שניתן להם לשם כך. בנוסף, על הנאשם השני הוטלה משימת ביצוע פיגוע התאבדות, שסוכלה מבעוד מועד.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מדיניות אי הפללה בשימוש סמים, תפסו אותך? יש לך סיכויים לצאת מזה!עבירות מין: מה העונש?
אונס: מהי עבירת אונס ומה העונש הצפוי?מעשה סדום, מה העונש הצפוי?
חשוד בהטרדה מינית? אנחנו יכולים לעזור לך!העלמות מיסים, מה העונש הצפוי?
איש ציבור הורשע בעבירה של הסתה לאלימות, מהו עונשו? התחזות, מה העונש בחוק על התחזות?
הדחה בחקירה, מהי?שיבוש הליכי משפט כעבירה פלילית
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD