עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

עבירה שיש עמה קלון

עבירות ופשעים מסווגים ל פי מדדים שונים וחומרת העונש עולה בקנה אחד עם מ?דרג הפשע, כלומר ככל שהעבירה חמורה יותר כך גם הענישה תהיה חמורה יותר. אולם מה בדבר עבירות שיש עימן קלון? לא כל עבירה שנעשתה יש עמה קלון. המושג קלון מהווה את הגינוי המשפטי הרשמי ואת ההשלכות העתידיות של קלון בהתייחס לעבירה המסוימת בה הורשע הנאשם. עבירה שיש עמה קלון מעידה על פגם מוסרי חמור בנאשם ובאופי העבירה אותה ביצע.

קלון בהיבט מוסרי-ציבורי מתבסס בין היתר גם על הכוח ועל החשיבות של סטיגמה חברתית. כל אדם שנעצר בגין עבירה זו או אחרת, בין אם הוכחה אשמתו ובין אם לא 'שבוי' באופן כמעט מיידי ולעיתים גם ללא כל סיבה בסורגי הסטיגמה החברתית של פושע. ברור כי לא רק העצור כלוא בסורגים אלו אלא גם משפחתו וקרוביו, כלומר הקלון החברתי מתרחש עוד לפני שהוכחה אשמת החשוד. 

הקביעה המשפטית הרשמית בדבר עבירה שיש עמה קלון נתונה להחלטת בית המשפט, או היועץ המשפטי לממשלה, בשלבים שונים של גזר הדין. לעיתים קיימות  קביעות מוקדמות בנוגע להגדרת עבירה ו/או עבירות שיש ע?מן קלון. אך יש לזכור כי אות הקלון הציבורי מהיר יותר מגלגלי הצדק וברוב המ?קרים עוברים החשודים ובני משפחותיהם תהליך של גינוי ונידוי חברתי, בין אם  גלוי ובין אם סמוי. 

קלון - בעייתיות ההגדרה

המושג קלון בעייתי מעצם מהותו- זהו מושג מעולם המוסר ולא מעולם המשפט, כמו כן מושג זה אינו מעוגן בחוק. משמעות הדבר היא שעבירות שיש עמן קלון מערבות, בהכרח, השלכות מוסריות קשות, אותן מוצא בית המשפט כהולמות את העבירה בה הורשע הנאשם. מושג הקלון משמש, אם כן, ככלי הרתעה יעיל וככלי עוצמתי לגינוי חברתי- באמצעות אות קלון חושפת החברה את תפיסותיה המוסריות בנוגע למה שראוי לגנות כהתנהגות בלתי מוסרית ושאינה מתקבלת בחברה.

עבירות שיש עמן קלון - השלכות עתידיות

עמדת בית המשפט העליון, על פי המשפטן אביעד כהן, כלפי הגדרת עבירות שיש עמן קלון היא שההחלטה הרשמית בדבר קלון בעבירה מסוימת מתבססת, בעיקר, על נסיבות האירוע. קיימות עבירות פליליות שלרוב מוגדרות כעבירות שיש עמן קלון אך יכולים להיות מקרים של עברה שיש עמה קלון ונסיבות מקלות ישללו ממנה את הקלון. משמעות הקלון היא, בעיקר, ההשלכות המוסריות על נאשם, שהורשע בעבירה שיש עמה קלון; המתבטאות בשלילת זכותו לעסוק בתפקיד ציבורי או בטחוני. יש לציין כי קיימים חוקים רבים המעגנים את האיסורים המוטלים על מי שהורשע בביצוע עבירה פלילית שיש עמה קלון.

ה
השלכות הציבוריות, במדינת ישראל,  בנוגע לאדם שעבר עבירה פלילית שיש עמה קלון, הן כדלקמן: איסור על עיסוק בתפקיד ציבורי, [נציב קבילות הציבור, למשל] כולל התמודדות לבחירות לכנסת ולרשויות מקומיות. לשכת עורכי הדין, וכמו כן הוועדה למינוי שופטים לא יקבלו לשורותיהן אנשים שהורשעו בעבירות שיש עמן קלון. השלכות צבאיות- במידה והעבירה הפלילית שיש עמה קלון בוצעה במסגרת שירות צה"ל- על פי החוק הצבאי עבירה שיש עמה קלון עלולה לגרור הורדה בדרגה. 

לסיכום, עבירות שיש עמן קלון הן, לרוב, עבירות פליליות, הן מהוות סוגיה חוקית-ייחודיות ונקבעות ככאלה על בסיס העבירה והנסיבות בהן בוצעה העבירה. המושג עצמו בעייתי משום שמקורו בתפיסות חברתיות-מוסריות אך יישומו הוא באמצעות הרשות השופטת. פרופ' רות גביזון מעירה כי יש שני פגמים עיקריים בתפיסות מוסר אלו:"... קביעותן ובהירותן משתנות מזמן לזמן, ממקום למקום ומטבע הדברים שונות הן מאדם לאדם ומשופט לשופט".

 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאמר אורח: השעיות, הרשעות ושאר רעות חולות של עורכי דיןמהו תסקיר שירות המבחן ומהי משמעותו?
האם ניתן להסגיר אדם לישראל בגין עבירות מיסים?גרימת חבלה חמורה - מהן דרגות העבירה?
הארכת מעצר לשם השלמת הליכי חקירהמפקח במוסד דתי זוכה מעבירות של ביצוע מעשים מגונים בקטינים
ביטול כתב אישום במסגרת הסכמה בין הצדדיםרישום פלילי בעבודה
חקירת קטין בהליך פלילימריחואנה רפואית - מהי וכיצד מקבלים מרשם?
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD