עו"ד פלילי לשירותך חייג/י 053-9428444

אנחנו זמינים גם עכשיו!

רישום פלילי בעבודה

משטרת ישראל מנהלת מרשם פלילי אשר כולל רישום שנפתח בנוגע להרשעות, תיקי חקירה והחלטות שיפוטיות. רישום פלילי ידוע כעניין אשר עלול לגרום לבעיות במקומות עבודה שונים. כמו כן, הרישום הפלילי מונע העסקה במספר מקצועות. יש לציין כי חלק מן הרישומים הפליליים נמחקים במסגרת הוראת החוק בחלוף זמן מסוים. אתר משרד המשפטים מעניק מידע נרחב בנושא זה ומפרט את ההגבלות החלות על המקצועות השונים. על פי תיקון חוק המרשם הפלילי בשנת 2008, ניתן להגיש בקשה לביטול רישום פלילי אשר תתקבל באחת מן העילות הבאות - חוסר ראיות, אין עניין הציבור וחוסר אשמה. שימו לב, רק במסגרת העילה האחרונה זכאי בעל הרישום ליהנות ממחיקת שמו מהמרשם הפלילי.

האם המעסיק רשאי לבדוק רישום פלילי?

תדפיס רישום פלילי הינו חסוי וכל השגה של רישום זה ללא אישור מפורש מהווה עבירה פלילית. כמו כן, איסור זה קיים גם במקרים בהם בעל הרישום הפלילי מוסר בעצמו את התדפיס לידי המבקש. כמו כן, גוף פרטי או ציבורי אינו רשאי לדרוש מאדם להציג בפניו תדפיס הרישום הפלילי. איסור זה חל באופן גורף כנגד כל צורך נטען (לדוגמא, קבלה ליישוב או ראיון עבודה). גופים אלו המעוניינים לבחון את הרישום הפלילי של המועמד לפניהם, רשאים להגיש בקשה מסודרת למשטרת ישראל בנושא זה.

המחוקק הכיר בסוגיה בעייתית זו, ועל מנת להקשות את חשיפת התדפיס הפלילי, המשטרה מעניקה לכל אזרח רק את הדף הראשון בתדפיס. בעל הרישום הפלילי מקבל, כמובן, את מלוא המסמך במסגרת עמודים נפרדים. מבנה חדש זה של התדפיס הפלילי מאפשר לבעל רישום פלילי למסור תדפיס אשר לא מציין את הרישומים הפליליים שהוא נושא על כתפיו.

מהי תעודת יושר?

פעמים רבות דורשים מעסיקים ממועמדים לעבודה להציג בפניהם תעודת יושר. שימו לב, תעודת יושר איננה מושג אשר קיים עוד במדינת ישראל. למעשה, עסקינן בתדפיס הרישום הפלילי. מעסיקים אלו נוטים לבקש את תדפיס הרישום הפלילי בבואם לבדוק האם עברו של המועמד למשרה הינו ללא רבב. כמו כן, ידוע כי קיימים מקצועות אשר אינם מאפשרים קבלה במידה ומחזיק המועמד בעבר פלילי (לדוגמא, מאבטחים, שב"כ וכדומה). עם זאת, הפסיקה הכירה בכך כי לא ייתכן שדרכיו של אדם בעל רישום פלילי זניח יחסמו בבואו להתפרנס בכבוד. במקרים אלו ניתן להגיש תביעה נגד המעסיק בבית הדין לעבודה, או נגד המדינה לביטול הרישום הפלילי.

כיצד מוחקים רישום פלילי?

בקשה למחיקת רישום פלילי יכולה להיות מוגשת למשטרת ישראל או לפרקליטות. שימו לב, מכיוון שמדובר בעניינים משפטיים, יש להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום המשפט הפלילי. בקשה מסוג זה המופנית לפרקליטות עוסקת בעיקר בשינוי עילת סגירת התיק (מחוסר ראיות לחוסר אשמה). כמו כן, במידה ובקשה זו נדחית, רשאי בעל הרישום הפלילי להגיש ערעור על החלטה זו לערכאות המשפטיות.
 

הסתבכת בפלילים?
זומנת לחקירה במשטרה?
זומנת למתן עדות?
קבלת כתב אישום?
מחפש עורך דין פלילי?
מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!
שם מלא
איזור מגורים
דוא"ל
טלפון
סיבת פנייה

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאמר אורח: השעיות, הרשעות ושאר רעות חולות של עורכי דיןמהו תסקיר שירות המבחן ומהי משמעותו?
האם ניתן להסגיר אדם לישראל בגין עבירות מיסים?גרימת חבלה חמורה - מהן דרגות העבירה?
הארכת מעצר לשם השלמת הליכי חקירהמפקח במוסד דתי זוכה מעבירות של ביצוע מעשים מגונים בקטינים
ביטול כתב אישום במסגרת הסכמה בין הצדדיםרישום פלילי בעבודה
חקירת קטין בהליך פלילימריחואנה רפואית - מהי וכיצד מקבלים מרשם?
מאמרים נוספים בקטגוריה זו...

לעו"ד פלילי חייג/י 053-9428444
Powerd by traffico LTD